Dentaperla Karşıyaka İZMİR
Karşıyaka Diş ve Ağız Sağlığı Polikliniği
İZMİR
Tıkla Ara   Tıkla Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp

Ayrık diş tel tedavisi nedir? Nasıl yapılır? Ne kadar sürer?

Dişler arasında istenmeyen düzensiz boşluklar bulunması kişinin gülümsemesini ve dolayısıyla özgüvenini olumsuz etkileyen faktörlerdendir.


İsmail Türk
İsmail Türk
Ayrık diş tel tedavisi nedir? Nasıl yapılır? Ne kadar sürer?

Ayrık diş nedir ?

İki veya daha fazla diş arasında boşlukları bulunan dişlere ayrık dişler denir. Ayrık diş problemi kişinin diş yapısına bağlı olarak doğuştan gelen faktörlere de bağlı olabilir, sonradan ortaya çıkan bazı diş problemlerine de bağlı olabilir. Bu durum ön bölgedeki dişlerde olduğu zaman daha çok göze batmakta ve estetik olmayan bir görüntüye sebep olmaktadır.

Ayrık dişlerin sebepleri nelerdir?

  • Çene kemiği ile diş yapısı orantısız olduğu zaman bir veya daha fazla dişi kapsayan bir ayrık diş problemi ortaya çıkar. Kişinin çene yapısı büyük, diş yapısı küçük olduğunda dişler arasında polidiastema denilen çoklu diş boşlukları görülür. İnsan ağız ve çene yapısını belirleyen genlerden; biri anneden biri babadan gelmektedir. Yani bu durum kalıtsaldır.
  • Diastema ismi verilen ön iki diş arasında boşluk bulunması durumu; üst dudağın ortasından ön iki dişimizin ortasına uzanan kas bağlantısının ( frenulum ) normalden uzun olması sonucu ortaya çıkar. Ayrık diş problemi giderildikten sonra frenektomi ismi verilen cerrahi işlemle bu kas bağlantısının normal uzunluğuna getirilmesi gerekebilir.
  • Parmak emme alışkanlığı ön dişlere sürekli bir baskı gelmesi sonucunda ayrık diş problemine sebep olabilir.
  • Erişkin insanlarda yanlış yutkunma refleksine bağlı olarak ayrık diş problemi ortaya çıkabilir. Normalde yutkunma esnasında dil damağın ön kısmına yaslanır. Yanlış yutkunma refleksi olan kişilerde dil yutkunma esnasında üst ön dişlere yaslanır ve sürekli dil itimi ile dişler öne doğru düzensiz bir şekilde hareket eder ve dişler arasında boşluklar ortaya çıkar.
  • Diş eti hastalıklarında diş etlerinin iltihaplanması ve çene kemiğinde erime olması sonucu diş kökünü tutan kemik miktarında azalmaya bağlı olarak dişler kontrolsüz bir şekilde hareket eder. Genellikle ısırma kuvvetlerine bağlı olarak dişler ileri doğru itilir ve birbirinden uzaklaşan dişler arasında aralanmalar oluşur.
  • Diş kaybından sonra çekim bölgesine erken zamanda bir protetik tedavi yapılmazsa veya boşluk ortodontik tedavi ile kapatılmazsa dişler boşluğa doğru hareket eder ve istenmeyen ayrık dişler ortaya çıkar.

 

Ayrık diş tedavisi nasıl yapılır?

 

  • Ayrık diş tel ile tedavisi ( Ortodontik tedavi )

Ayrık diş tedavisinde ilk akla gelen tedavi; klasik metal ya da seramik braketler ve metal teller ile yapılan ortodontik tedavi veya şeffaf plaklar ile yapılan ortodontik tedavidir. Teller ve şeffaf plak dişlere fizyolojik sınırlar içinde baskı uygulayarak dişlerin tekrar eski pozisyonlarına dönmesini sağlar. Tedaviye başlamadan önce ayrık diş problemine neden olan durumlar ortadan kaldırılmalı, gerekli ise diş eti tedavileri yapılmalıdır. Bu işlemle ayrık diş problemi 8-18 ay içinde düzelecektir. Dişlerdeki ayrılma miktarı, yaş, kemik yapısı gibi bir çok faktör süreyi değiştirebilir.

  • Bonding yöntemi

Diş teli ya da şeffaf plak kullanmak istemeyen daha hızlı bir çözüm isteyen hastalar için ayrık diş tedavisinde bonding yöntemi kullanılabilir. Bu tedavide dişlerinizin rengine uygun estetik kompozit dolgu materyalleri ile dişlerin eni genişletilerek ( bazı durumlarda altın oranı yakalamak için diş boylarına da müdahale edilir ) dişler arasındaki istenmeyen boşluk giderilir. Bonding yöntemi bir saat gibi kısa bir sürede biter ve maliyet olarak ortodontik tedaviden daha uygundur. Dişlerinize herhangi bir müdahale yapılmaz, dolgu materyali özel yapıştırıcı ile diş yüzeyine tutturulur.

  • Lamine Uygulaması ( Yaprak Porselen )

Ayrık dişlerin tedavisinde; dişlerin renk ve formlarına boyutlarına müdahale edebildiğimiz diğer tedavi porselen lamine kaplamalardır. Bu tedavide dişlerin yüzeyinden bazen hiç aşındırma yapmadan, bazen 0.5 mm aşındırma yaptıktan sonra dişlerinizin kalıbı alınır ve laboratuvar ortamında lamineler hazırlanır. Estetik olarak en yüksek sonucu sağlayan porselen lamineler doğal bir gülümseme sağlar. Bu işlem 5-7 günde tamamlanır. Yüksek teknoloji ve el işçiliği ile size özel üretilen lamineler klinikte özel yapıştırma ajanları ile dişe uygulanır. ( Simantasyon )

Porselen lamine tedavisine başlarken mock-up ile hastaya tedavi sonucu hakkında bir demo hazırlanır. Hasta tedavinin final hali ile ilgili bilgi sahibi olur ve beklentilerini bize daha net aktarabilir.

 

Ayrık diş tedavisi için size en uygun olanı seçtikten sonra emin olun sonuçtan çok memnun kalacaksınız ve rahat rahat gülümseyebileceksiniz. Diş hekiminizin size verdiği tavsiyelere dikkat edin ve 6 ayda bir kontrollere gidin.

 

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.  

  • Okunma Sayısı: 8739

Dentaperla Karşıyaka İZMİR

İzmir Tam Kapanma açık diş kliniği, Diş Doktoru
İsmail Türk
İsmail Türk
Porselen lamina mı yaptırmalıyım zirkonyum kaplama mı?
İsmail Türk
İsmail Türk
Diş çekimi nedir? Diş çekimi nasıl yapılır?
İsmail Türk
İsmail Türk