Dentaperla Karşıyaka İZMİR
Karşıyaka Diş ve Ağız Sağlığı Polikliniği
İZMİR
Tıkla Ara   Tıkla Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp

Diş çekimi nedir? Diş çekimi nasıl yapılır?

Diş çekimi; dişin kemik içindeki soketinden çıkarılması şeklinde uygulanan cerrahi müdahaledir.


İsmail Türk
İsmail Türk
Diş çekimi nedir? Diş çekimi nasıl yapılır?

Dişlerde meydana gelen çoğu problem tedavi edilebilirken bazen ortaya çıkan problemler geri dönüştürülemez durumdadır ve dişin çekimi gerekli olabilmektedir. Diş hekimlerinin amacı dişi mümkün olduğunca uzun süre ağızda tutmaktır. 

Diş çekiminin gerekli olduğu durumlar

- Dişin kök ucunda kanal tedavisi ile iyileşmesi mümkün olmayan boyutlarda enfeksiyon olması

- Dişin kuron kısmının (dişin ağız içinde görünen bölümü) restore edilemeyecek kadar kırıldığı veya çürüdüğü, madde kaybının çok büyük olduğu durumlar

- Dişi tutan çevre dokularda yani diş eti ve çene kemiğinde kayıplar olması sonucu diş kökünü tutan kemiğin ciddi miktarda kaybedilmiş olması (periodontitis hastalığı)

- Dişin olması gereken şekilde ağız içindeki yerini alamadığı durumlar ve ortodontik tedavi ile düzelme şansı olmayan dişler

- Ağız içinde yeterli yer olmadığı için düzgün bir şekilde çıkamayan ve enfeksiyona sebep olan, diğer dişlere baskı uygulayan yirmi yaş dişleri

- Ortodontik tedavide yer kazanma ihtiyacından dolayı çekilmesi gereken dişler

- Kanser tedavisi gören veya organ nakli yapılacak hastalarda ilerde oluşabilecek riskleri önlemek amacıyla tedavi yerine diş çekimi tercih edilmesi başlıca diş çekim nedenleridir. 

Diş çekimi nasıl yapılır? 

Diş çekimi öncesinde kesinlikle röntgen filmi incelenerek dişin kök yapısı, komşu anatomik oluşumlarla etkileşimi incelenmelidir. Diş kökleri standart bir yapıda değildir. Uzun, eğri, normalde olması gerekenden daha çok köke sahip olma, üst çenede sinüslere, alt çenede sinir kanalına yakın olma gibi bir çok farklı durum söz konusudur. Şayet bunlar incelenmeden diş çekimi yapılacak olursa çekim sonrasında daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Röntgen; hem hekimler hem hastalar için büyük öneme sahiptir. 

Çekim yapılacak diş incelendikten sonra bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Dişi saran diş eti elevatör ismi verilen aletler ile gevşetilir, bazı durumlarda diş etinin bir miktar kesilmesi de gerekebilir. Daha sonra diş yapısına uygun davyeler ile diş tutulur ve uygun teknikte yerinden oynatılır, dişi çene kemiğine bağlayan lifler kopar ve diş çene kemiğinden ayrılır. Çekim sonrasında gerekli ise çekim soketi kazınarak temizlenir ve yine gerekli ise dikiş atılarak işlem tamamlanır. Diş çekimi lokal anestezi altında yapılır ve kesinlikle ağrı hissedilmez. 

Diş çekimi fiyatları 

Diş çekim ücretleri çekilecek olan diş yapısına göre değişiklik gösterir. Örneğin; sallanan çok küçük bir kuvvet ile yerinden çıkması mümkün olan bir süt dişini çekmek de diş çekimidir, çene kemiğinin içinde tamamen gömülü bir şekilde duran eğri ve uzun kökleri olan etrafında enfeksiyon bulunan bir dişi çekmek de diş çekimidir. İşlemin zorluğu, kullanılacak olan malzeme farklılıkları çekim ücretini doğrudan etkiler. 

 

Dişlerimiz vücudumuzun bir parçasıdır ve estetik, fonksiyonel olarak çok kıymetlilerdir. Sorunlar çok büyümeden dişlerimizi tedavi ettirmeli ve diş çekiminden mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Çekimden başka şansı olmayan dişleri de bir an önce çektirmeliyiz ki diğer dişlere zarar vermesin. Ve en önemlisi de çeşitli sebeplerle diş eksikliği yaşamamız durumunda implant veya protez tedavileri ile eksik dişin yerini doldurmalıyız. 

 

  • Okunma Sayısı: 657

Dentaperla Karşıyaka İZMİR

İzmir Tam Kapanma açık diş kliniği, Diş Doktoru
İsmail Türk
İsmail Türk
Porselen lamina mı yaptırmalıyım zirkonyum kaplama mı?
İsmail Türk
İsmail Türk
İmplant nedir? Ne zaman ve nasıl yapılır?
Deniz Dicle TÜRK
Deniz Dicle TÜRK