Dentaperla Karşıyaka İZMİR
Karşıyaka Diş ve Ağız Sağlığı Polikliniği
İZMİR
Tıkla Ara   Tıkla Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp

Diş dolgusu ne zaman değiştirilir? Diş dolgusunun ömrü ne kadardır?

Diş dolgusu bir diğer adıyla "diş restorasyonu" olarak da bilinen işlemde çürümekte olan diş yapısının yerini "diş içerisinde oluşan boşluğa eklenen bir malzemenin" alması amaçlanmaktadır.


İsmail Türk
İsmail Türk
Diş dolgusu ne zaman değiştirilir? Diş dolgusunun ömrü ne kadardır?

Diş dolgusu bir diğer adıyla “diş restorasyonu” olarak da bilinen işlemde çürümekte olan diş yapısının yerini – diş içerisinde oluşan boşluğa eklenen bir malzemenin – alması amaçlanmaktadır. Diş dolguları uzun yıllar durabilir, ancak sonunda tüm dolguların değiştirilmesi gerekir.

Yediklerimiz, içtiğimiz içecekler ve sıkma veya gıcırdatma nedeniyle yaptığımız hareketler, diş dolgusunun başarısız olmasına neden olabilir. Aşınmış, kırılmış, çatlamış veya düşmüş olan dolgular, diş ile dolgu arasında çürümeye neden olan bakteriler için giriş noktası sağlayabilecek boşluklar bırakabilir.

Bu bakteriler bir diş fırçasıyla veya başka yollarla kolayca uzaklaştırılamaz ve dolgunun kenarı boyunca veya altında çürüme gelişebilir. Teşhis edilmeyen ve tedavi edilmeyen çürük, diş kökünü (dişin sinirini) enfekte etmek için ilerleyebilir, bu da çoğu zaman kanal tedavisine veya muhtemelen diş çekilmesine neden olur.

Düzenli diş muayenesi önemlidir çünkü mevcut dolgular ile ilgili sorunlar genellikle erken aşamada tespit edilebilir. Dolgunuzun yıpranmış olduğunu siz göremeyebilirsiniz, diş hekiminiz düzenli muayeneler sırasında dolgunuzdaki herhangi bir zayıf noktayı tespit edebilir.

Muayene sırasında diş hekimi mevcut dolguların sağlam olup olmadığını; çatlamış veya yıpranmış olup olmadığını tespit eder. Dolgunun kenarındaki aşınmış noktaları nazikçe tespit etmek için sond adı verilen bir araç kullanır. Bu alet, diş hekiminizin diş dolgusunun dişle uyumlu olup olmadığını; yeterince aşınmış ve değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belirlemesinde yardımcı olacaktır.

Diş Dolgusu Ne Zaman Değiştirilir?

Diş dolguları genellikle uzun yıllar boyunca kullanılabilirler. Ancak diş dolguları, yıllar boyunca süren çiğneme işleminin ardından aşınmaya başlar. Dişlerinizi sıkar veya gıcırdatırsanız, diş dolgularınızı daha erken değiştirmeniz gerekebilir.

Diş dolgularınızda çatlak veya aşınmış alanlar gibi aşınma izleri görüyorsanız, dolgunuzu en kısa sürede değiştirmek için diş hekiminize başvurun. Hasar görmüş bir dolguyla çiğnemeye devam etmek dişin çatlamasına neden olabilir ve basit bir diş dolgusu işleminden daha pahalı ve daha karmaşık olan ek onarımlar gerektirebilir. Dolgunun etrafında ek diş çürümesi oluşursa, dolgunun zarar görüp görmediği zarar görmemişse, diş hekiminiz dişi ikinci boşluk doldurma yerine porselen kuron ile kaplamayı tercih edebilir.

Diş Dolgusunu Değiştirme Sebepleri

Hayattaki her şeyde olduğu gibi hiçbir şey sonsuza dek sürmez. Dolgular arabanızın lastikleri gibidir. Çok fazla kilometre veya kullanımdan sonra değiştirilmeleri gerekir. Diş dolgunuzu değiştirmeniz için size uyarı verebilecek bazı sebepler:

  • Çürüme İşaretleri: Etkilenen bölgenizi yakından incelediğinizde, çürüme belirtileri görünür hale gelir ve bu da derhal diş hekiminizi ziyaret etmeniz demektir. Çürüme, uygun şekilde işlem yapılmadığı takdirde daha fazla hasara neden olabilir. Bakteriler, oral sisteminize girmek için bir boşluk bulduklarında, siz daha durduramadan hızla çoğalabilirler.
  • Kırılma veya Çatlama: Birçokları için ciddi bir soruna yol açmasalar da, dolgular çatlama veya kırılma eğilimi gösterdiğinde değiştirilmelidir. Dolgu tamamen düşüp boşluk tehlikesi oluşturabilir. Arızalı bir alet ile çalışmak tehlikelidir ve dolgular da işlevsiz olmaya başladığında, kişinin sağlığına ciddi zarar vermeden değiştirilmelidir.
  • Sızıntı: Sürekli kullanım sırasında dolgunun diş içinde bir boşluk bıraktığı bir durum ortaya çıkabilir. Bu alan tükürük ve bakterilerin serbestçe etkileşime girebileceği ve daha fazla zarara neden olabileceği yerdir. Sızdıran dolguları kontrolü kaybetmeden önce tedavi etmek gerekir.

Diş Dolgusunun Ömrü Ne Kadardır?

Diş dolguları uzun uzun yıllar devam eder, ancak dolgularda kullanılan malzemelerin hiçbiri sonsuza kadar dayanmaz. Dolgunuzu çevreleyen dişinizin sağlıklı kaldığını ve dolgunun kendisinin büyük olmadığını varsayarak, dolgunuz yıllarca, hatta on yıllarca dayanabilir:

Altın dolgular en uzun, 15 ile 30 yıl arasında,

Gümüş amalgam dolgular, değiştirilmeden 10 ila 15 yıl dayanabilir.

Kompozit dolgular, estetik olmalarına rağmen genellikle çok uzun ömürlü değildir. Bunları beş ila yedi yılda bir değiştirmeniz gerekebilir.

Bunların ortalama rakamlar olduğunu unutmayın. Sağlıklı ağız hijyeni uygulayarak ve dişlerinize özen göstererek dolgularınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

  • Okunma Sayısı: 2269

Dentaperla Karşıyaka İZMİR

İzmir Tam Kapanma açık diş kliniği, Diş Doktoru
İsmail Türk
İsmail Türk
Porselen lamina mı yaptırmalıyım zirkonyum kaplama mı?
İsmail Türk
İsmail Türk