Dentaperla Karşıyaka İZMİR
Karşıyaka Diş ve Ağız Sağlığı Polikliniği
İZMİR
Tıkla Ara   Tıkla Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp

Dişlerimi nasıl beyazlatırım? Diş beyazlatma nasıl yapılır? Bleaching nedir?

İnsanların diş hekimlerine en çok sorduğu sorulardan biri 'Dişlerim nasıl daha beyaz olur?' sorusudur.


İsmail Türk
İsmail Türk
Dişlerimi nasıl beyazlatırım? Diş beyazlatma nasıl yapılır? Bleaching nedir?

Dişlerin temizlenmesi ile beyazlatılması farklı işlemlerdir. Dişlerimiz çay, kahve, tütün ürünleri tüketimi ve düzensiz fırçalama sonucu zamanla kirlenir. Leke oluşumunu düzenli olarak dişlerimizi fırçalayarak önlemeye çalışsak da tamamen başarılı olamayız. Ayrıca zamanla fırçanın tam olarak ulaşamadığı kole bölgelerinde (dişlerin diş etine yakın kısmı) diş taşı birikimi meydana gelir. Diş taşları daha çok dişlerin iç kısmında biriktiği için çoğu zaman fark edilmez. Dişlerin üzerindeki lekelerin ve diş taşlarının temizlenmesi diş ve diş eti sağlığı açısından kritik öneme sahiptir ve ortalama altı aylık periyotlarla bir diş hekimi tarafından profesyonel temizlik yapılmalıdır.

Esas konumuza geldiğimizde; dişlerimizi düzenli olarak fırçalıyor ve temizletiyoruz ama yine de istediğimiz kadar beyaz değiller. Yetişkin insanların dişleri sarımtırak beyaz renktedir. Özellikle sarışın ve kumral kişilerde yapısal olarak sarı renkli olan dişler kötü görünüme sebep olur. Esmerler biraz daha şanslıdır, genellikle dişleri daha beyaz görünür. Bu durum optik bir illizyondur.  Diş rengini değiştirmek için yapılacak en kolay çözüm lazerle diş beyazlatma işlemidir. Beyazlatma işleminde diş yüzeyinden herhangi bir aşındırma yapılmaz ve dişe zarar vermez.

Bleaching işleminde kullanılan özel ışın, diş yüzeyine sürülen beyazlatma ajanı içindeki etken maddenin ( hidrojen peroksit veya karbamit peroksit ) parçalanmasını sağlar ve açığa çıkan oksijen dişin içine penetre olarak diş renginin açılmasını sağlar. Ortalama 45-60 dakika süren bu işlem sonucunda diş rengi 3-4 ton açılmaktadır. Kişinin beslenme alışkanlıklarına, diş yapısına ve ağız hijyenine bağlı olarak 2-3 yıl bu beyazlığı koruyabilir.

Diş beyazlatmanın yan etkileri nelerdir?

Beyazlatma işlemi esnasında ve sonrasında bazı hastalarda soğuğa karşı hassasiyet görülebilmektedir. Bu kişinin diş yapısına ve ağrı eşiğine göre değişir ve genellikle bir kaç gün içinde tamamen geçer. Çoğu hastada hiç ağrı ve hassasiyet görülmez.

 

Diş beyazlatmanın yapılamayacağı durumlar nelerdir?

Bleaching işlemi sadece doğal dişlerin rengini beyazlatmada etkilidir. Diş üzerinde bir kaplama, dolgu veya yüzeysel olmayan-detertraj işlemi ile çıkmayan lekeler varsa bu bölgelerde beyazlama beklenmemelidir.

Lazerle beyazlatma dışında ne yapılabilir?

Sorun sadece dişlerin rengi değilse; şekil form olarak güzel görünmeyen, asimetrik dişler söz konusuysa, eski bir kaplama veya restorasyon varsa, beyazlatma yapmaya engel bir durum varsa o zaman diş rengini değiştirmek için estetik dolgular veya protez dişler yapılır.

Örneğin diş minesini etkileyen bir hastalık ( amelogenezis imperfekta gibi ) varlığında problem yüzeysel değildir ve bleaching işlemi yeterli olmayacaktır.

Sonuç olarak; sarı dişlerden kurtulmak oldukça basittir. Kısa sürede, maliyeti yüksek olmayan, dişlere zarar vermeyen ve tekrarlanabilen bu tedavi yöntemiyle beyaz dişlere kavuşabilirsiniz. Beyaz, güzel bir gülüşün size katacağı mutluluğu ve özgüveni hayal edin, size yardımcı olmak için hazırız.  

  • Okunma Sayısı: 766

Dentaperla Karşıyaka İZMİR

İzmir Tam Kapanma açık diş kliniği, Diş Doktoru
İsmail Türk
İsmail Türk
Porselen lamina mı yaptırmalıyım zirkonyum kaplama mı?
İsmail Türk
İsmail Türk
Diş çekimi nedir? Diş çekimi nasıl yapılır?
İsmail Türk
İsmail Türk