Dentaperla Karşıyaka İZMİR
Karşıyaka Diş ve Ağız Sağlığı Polikliniği
İZMİR
Tıkla Ara   Tıkla Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp

Dişleriniz için en iyi yiyecekler. Karşıyaka İZMİR

Hepimiz biliyoruz ki fırçalama, diş ipi kullanımı ve düzenli diş ziyaretleri sağlıklı bir gülümsemenin temelini oluşturuyor, ancak yediğimiz şeyin ağız sağlığımızda da önemli bir rolü var.


İsmail Türk
İsmail Türk
Dişleriniz için en iyi yiyecekler. Karşıyaka İZMİR

Şekerli yiyecek ve içeceklerin dişlerimiz için zararlı olabileceğini sık sık duyuyoruz, ancak çoğu insan dişlerimiz için en iyi yiyecek ve içecek hakkında fazla bir şey bilmiyor.

İşte en iyi diş dostu yiyecek ve içeceklerden bazıları:

Su

Bu açık bir şeydir, ancak sağlıklı bir ağzı korumak için su gereklidir. Su içmezsek dehidrasyon riski vardır. Susuz kaldığımızda tükürüğümüz kalınlaşır ve ağzımızda sorunlara neden olur.

Tükürüğümüz öncelikle sudan oluşur. Tükürük, yiyecekleri parçalamamıza ve ağzımızdaki bakteri ve asidi nötralize etmemize yardımcı olur. Yedikten sonra ağzımızı su ile durulamak, dişlerimizden ve diş etlerimizden yiyecek kalıntılarını çıkararak plak oluşumunu azaltmaya ve dişlerde oluşabilecek lekeleri azaltmaya yardımcı olacaktır.

Yeşil ve siyah çay

Çay severler için harika bir haber! Yeşil ve siyah çay, ağzımızda kötü plaklara neden olan bakterileri baskılayan polifenol adı verilen mikrobesinler içerir.

Yedikten sonra ağzımız bakteri ve artık şekerlerle doludur. Bakteriler, diş minesimizi yok eden ve dişlerimize zarar veren asitler oluşturmak için bu şekerlerle etkileşime girer. Çayın bakteri mücadele özellikleri, yemeklerden sonra veya yemek sırasında mükemmel bir seçimdir. Ancak, çayınıza eklediğiniz şekeri sınırladığınızdan emin olun.

Meyve ve sebzeler

Muhtemelen bunun listemizde olacağını tahmin ettiniz, ancak meyve ve sebzeler, özellikle yüksek lifli olanlar, ağzımızın sağlığı için mükemmeldir.

Lif oranı yüksek meyve ve sebzeler dişlerimizi diş fırçamızınkine benzer şekilde ovalar. Tükürük üretimini uyaran ve ağızdaki asit saldırılarını nötralize etmeye yardımcı olan bu yiyecekleri çiğnemek biraz daha uzun sürer.

Salata yeşillikleri ve gevrek sebzeler de yüksek su ve kalsiyum içeriğine sahip oldukları için diyetinize mükemmel bir ektir.

Balık

Kalsiyumun dişleriniz için iyi olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz. Kalsiyum, dişlerinizi ve diş etlerini hastalıklardan korumaya yardımcı olmak için güçlendirilmesinde önemli bir rol oynar. Vücudumuz tamamen denge ile ilgilidir ve sistemimizde yeterli miktarda D vitamini yoksa kalsiyumdan gelen tüm iyiliği ememeyiz.

Burada balıklar devreye giriyor. Diyetinize somon gibi yağlı balıklar çalışmak, D Vitamini seviyenizi korumanın ve dişlerinizin kalsiyumun sağladığı faydalardan yararlanmasına yardımcı olmak için harika bir yoldur.

Peynir

Bizim gibi peyniri başka kim sever? Peynir sadece iyi bir kalsiyum kaynağı değildir, aynı zamanda asit saldırılarını nötralize ederek erozyonu azaltmaya yardımcı olur. Şimdi gitmeli ve bütün bir peynir bloğu yemelisin demiyoruz, ancak tatlı için birkaç parçaya sahip olmak ağzınız için iyi olabilir.

Turunçgiller

Narenciye içinde bulunan C vitamini tüm vücut için mükemmeldir. Bu vitamin vücudumuzun kan damarlarını ve bağ dokusunu güçlendirmesine yardımcı olur, ancak dişlerimiz için ne anlama geliyor?

Daha güçlü kan damarları ve bağ dokusu ile vücudumuz iltihabı azaltabilir ve diş eti hastalığının ilerlemesini yavaşlatabilir ve ağzımızı biraz daha sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Narenciye çok asidik bir meyvedir, bu yüzden dişlerinizi fırçalamadan önce yarım saat beklemeyi unutmayın.

Bitter çikolata

En az% 70 kakao içeren bitter çikolata aslında dişlerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

Bitter çikolata, diş minesimizi güçlendirmeye ve diş çürümesi riskimizi azaltmaya yardımcı olabilecek CBH adı verilen bir bileşik içerir. Tüm bu iyilik kakao çekirdeğinden geliyor, bu yüzden çikolata ne kadar koyu olursa sizin için o kadar iyi olacak. Bitter çikolata genellikle süt veya beyaz çikolatadan daha az şeker içerir, bu nedenle tatlı bir tedavi istemiyorsanız iyi bir alternatiftir.

  • Okunma Sayısı: 463

Dentaperla Karşıyaka İZMİR

İzmir Tam Kapanma açık diş kliniği, Diş Doktoru
İsmail Türk
İsmail Türk
Porselen lamina mı yaptırmalıyım zirkonyum kaplama mı?
İsmail Türk
İsmail Türk
Diş çekimi nedir? Diş çekimi nasıl yapılır?
İsmail Türk
İsmail Türk