Dentaperla Karşıyaka İZMİR
Karşıyaka Diş ve Ağız Sağlığı Polikliniği
İZMİR
Tıkla Ara   Tıkla Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp

İmplant nedir? Ne zaman ve nasıl yapılır?

Dental implant; kaybedilen bir diş sonrası fonksiyon ve estetiği geri getirmek amacıyla uygulanan, dişin kök vazifesini gören titanyum vidalardır.


Deniz Dicle TÜRK
Deniz Dicle TÜRK
İmplant nedir? Ne zaman ve nasıl yapılır?

>Dişlerimiz; çiğneme fonksiyonu, estetik, konuşma gibi bir çok konuda başroldedirler. Çeşitli sebeplerle kaybedilen dişler sonrasında çiğneme fonksiyonunda azalma yaşanır. Gıdaların sindirimi ağızda başlar, diş eksikliği sebebiyle yeterince öğütülemeyen besinler mideyi ve bağırsakları daha fazla yoracaktır ve diş eksikliğinin sonuçları tüm vücudu etkileyecektir.

>Estetik açıdan ele alındığında; eksik dişlerin varlığı konuşma, gülme esnasında ağız açıldığında kötü görüntülere sebep olur. Sağlıklı dişler karşınızdaki kişinin bilinçaltına sağlıklı  ve bakımlı bir insan olduğunuz mesajını verir. Yapılan bir araştırmaya göre yetişkin insanlar a gibi yüksek bir oranda karşısındaki kişinin önce dişlerine dikkat etmektedir. Ayrıca diş eksikliği durumunda bazen çene kemiğinde de incelme görünür ve bu durum yüzün görünümünü de etkileyebilmektedir. Yani eksik diş olan bölgedeki kemiğin erimesi sonucu yüzde de çökelmeler oluşur ve yüzün asimetrik görünmesine sebep olur.

>Sonuç olarak; çeşitli sebepler sonucunda diş kaybı yaşanmış olabilir. Aslında kaybedilen şey vücudun bir parçası, organıdır ve yapay olarak da olsa dişin görevlerini yapacak bir tedavi gereklidir.

>İmplant nasıl yapılır?

>Röntgen filmleri ile çene kemiğinin durumu kontrol edildikten sonra kaç adet implant uygulanacağı belirlenir. İmplant operasyonu lokal anestezi altında yapılır ve ağrısız bir işlemdir. Anestezi yapıldıktan sonra diş eti kaldırılır, özel frezler ile kemiğin kalınlığına ve derinliğine bağlı olarak uygulanacak implantla uyumlu boy ve kalınlıkla implant yuvası hazırlanır. İmplant özel bir cihazla dönerek bu yuvaya yerleştirilir. İmplantın üstü kapama vidasıyla veya iyileştirme başlığı ile kapatılır. Diş etine dikiş atılır ve operasyon tamamlanır. Ortalama 3 aylık bir osseointegrasyon sürecinin ardından implantın üzerinde abutment isimli parça takılır ve protez süreci başlar. Bu 3 aylık bekleme süresinde implant vidasının yivlerinin arası kemikle dolar, yani bir nevi implantla çene kemiği birbirine kaynaşır.

>İmplantın diş kökü vazifesi görmektedir. Dişi kök ve taç ( kuron ) kısmı olarak temelde ikiye ayırabiliriz. Üç aylık bekleme süresi sonrasında elde ettiğimiz şey yapay bir diş köküdür. Sırada dişin estetik, fonasyon ve fonksiyon işlevlerini gerçekleştiren kuron kısmını yapmaya gelmiştir. İmplant üstü protezlerde genel olarak amaç sabit bir protez elde etmektir. Abutmentler üzerinden ölçü alınır ve teknisyen tarafından kişiye ve vakaya özel bir protez yapım süreci başlar. Diş hekimi protezi aşama aşama prova eder ve finalde protezler implantlar üzerine sabitlenerek tedavi tamamlanır.

>İmplant ne zaman yapılmalıdır?

>İmplant; diş eksikliği durumunda uygulanan bir tedavidir. Eğer diş kaybı daha önce olduysa implant operasyonu bir an önce yapılmalıdır. Bunun sebebi çene kemiğinin giderek zayıflamasıdır. Biyolojik olarak yaşlanmanın bir sonucu olarak çene kemiğinde zamanla belli bir miktarda erime olmaktadır. Ancak çene kemiğinin diş olmayan kısımlarında bu kemik kaybının dişli bölgelere oranla 4 kat daha hızlı gerçekleştiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İmplantın uzun dönem başarısını en çok etkileyen faktör çene kemiğinin durumudur. Bu nedenle daha fazla kemik kaybı yaşamadan bir an önce eksik dişlerin yerine implant yapılmalıdır. İmplant çene kemiğinde doğal diş etkisi gösterir ve implant yapıldıktan sonra çene kemiğindeki erime doğal diş bölgelerinde olduğu gibi ilerler. Yani implant çene kemiğini desteklemektedir.

>Şayet tedavi edilemeyecek kadar kötü durumda olan dişler varsa implant diş çekiminden hemen sonra uygulanabilmektedir. Diş çekimini takiben implant yapılmasını engelleyen bir durum yoksa, aynı operasyonda diş çekimi gerçekleştirilir ve hemen kaybedilen dişin boşluğu implant ile doldurulur. İmmediat implant operasyonu bir çok avantaja sahiptir. Bekleme süresinde kemik kaybı yaşanmamış olur. Hasta tek bir kez anestezi almış ve cerrahi işlem geçirmiş olur. Protez yapım süreci için bekleme süresi azalır. İmmediat implant operasyonu diş çekim bölgesinde aktif bir enfeksiyon olması durumunda ve çene kemiğinin çok zayıf olması dışında her zaman yapılabilir. Çene kemiğinde yeterli hacim yoksa operasyon esnasında sinüs lifting operasyonu yapılarak veya kemik tozu ilavesi ( greft ) yapılarak kemik hacmi artırılabilir.

>İmmediat implantın en büyük avantajı ise eğer implantın primer stabilizayonu yeterli ise hemen üstüne geçici bir diş yapılmasıdır. Bu sayede hasta osseointegrasyon süresi boyunca dişsiz kalmamış olur.

>İmmediat implant fiyatları nedir ? Pahalı bir tedavi midir ?

>İmmediat implant operasyonu için net bir fiyat önceden belirlemek zordur. İmplantın ve protezin fiyatı net bir şekilde belirlenir. Fakat immediat implant işlemi sırasında yapılacak ekstra işlemleri belirlemek pek mümkün değildir. Diş çekimini takiben ne kadar greft kullanılacağı, grefti sabitlemek için membran kullanmaya gerek olup olmayacağı ameliyat esnasında belli olan durumlardır. Röntgenler ile sinüs lifting gerekecek mi, greft ve membran kullanacak mıyız sorularını mümkün olduğunca belirleyip planlamayı buna göre yapmalıyız.

>Sonuç olarak; diş eksikliği durumunda implant tedavisi alabileceğimiz en iyi tedavidir. İmplantlar uzun ömürlüdür. Bakımları hareketli protezlere göre çok daha kolaydır. Estetik olarak doğal dişlere benzerler. Köprü protezlerde olduğu gibi eksik dişin yerine doldurmak için diğer dişlere zarar verme durumu yoktur.

>Dişlerimize iyi bakmalı ve problemler henüz küçükken dolgu, kanal tedavisi gibi işlemlerle dişlerimizi ağızda tutmaya çalışmalıyız. Ama artık tedavi olamayacak kadar hasar görmüş veya çok daha önceden kaybedilmiş dişlerimiz mevcutsa diş eksikliğini kısa sürede implant ile gidermeliyiz. Sağlıklı günler dileriz.

  • Okunma Sayısı: 545

Dentaperla Karşıyaka İZMİR

İzmir Tam Kapanma açık diş kliniği, Diş Doktoru
İsmail Türk
İsmail Türk
Porselen lamina mı yaptırmalıyım zirkonyum kaplama mı?
İsmail Türk
İsmail Türk