Dentaperla Karşıyaka İZMİR
Karşıyaka Diş ve Ağız Sağlığı Polikliniği
İZMİR
Tıkla Ara   Tıkla Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Pedodonti, 0-13 yaş arası çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, ayrıca  çürüğün, fiziksel travmanın, kalıtımsal ve doğumsal etkenlerin dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlar.


Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

PEDODONTİ NEDİR?

Pedodonti, 0-13 yaş arası çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, ayrıca  çürüğün, fiziksel travmanın, kalıtımsal ve doğumsal etkenlerin dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlar. Pedodonti, diş hekimliğindeki bütün tedavileri, çocuklara uygun olarak gerçekleştiren kapsamlı bir diş hekimliği dalıdır.

PEDODONTİST KİMDİR?

Diş hekimliği fakültesini bitirdikten sonra Pedodonti Anabilim Dalı’nda eğitimine devam etmiş diş hekimidir. Çocukları muayene ederken sadece çürük varlığını değil, dişsel ve iskeletsel kapanış problemlerini, varsa zararlı alışkanlıklarını ( uzun süreli emzik kullanımı, dil itimi, ağız solunumu, parmak emme, tırnak yeme) tespit eder ve gerekli apareylerle düzeltir. Çürük risk grubunu belirler ve buna yönelik koruyucu-önleyici uygulamaları(fissür örtücü, yerel fluorid uygulaması gibi) yapar. Büyüme-gelişim sırasında çene gelişiminin ve diş çıkarmanın takibini yapar.Travma sonucu oluşan diş ve destek doku yaralanmalarını tedavi eder. Diş tedavileri sırasında uyum problemi gösteren çocukları genel anestezi altında tedavi eder. Diş tedavilerini çocuğun anlayabileceği bir dille oyuna çevirerek anlatır ve uygular. Özel bakım ihtiyacı duyulan çocukların diş tedavilerini yapar.

Çocuğunuzun ilk diş muayenesini 6 ay-1 yaş aralığında yapmak gerekir. Çürük görülme yaşının 1'e indiği bu dönemde, oluşumunu önlemek, buna yönelik uygun beslenme ve diş temizliğinin öğrenilmesi için erken yaşta pedodontist ziyareti çok önemlidir.

  • Okunma Sayısı: 1118

Dentaperla Karşıyaka İZMİR

İzmir Tam Kapanma açık diş kliniği, Diş Doktoru
İsmail Türk
İsmail Türk
Porselen lamina mı yaptırmalıyım zirkonyum kaplama mı?
İsmail Türk
İsmail Türk