Dentaperla Karşıyaka İZMİR
Karşıyaka Diş ve Ağız Sağlığı Polikliniği
İZMİR
Tıkla Ara   Tıkla Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp

Ağız kokusu hayatınızı nasıl etkiliyor?

Halitozis, diğer bir deyişle ağız kokusu, ne yazık ki hepimiz bu sorunu ya kendimizde yaşadık, ya da ağız kokusu kurbanı olduk. Şimdi dilerseniz bir diş hekimi gözüyle olayın sebeplerini ve çözüm yollarını inceleyelim.


Deniz Dicle TÜRK
Deniz Dicle TÜRK
Ağız kokusu hayatınızı nasıl etkiliyor?

Ağız kokusu konusunda toplumca yaşadığımız iki sıkıntı var. Birincisi kendimizde ağız kokusu olduğu için bunu farketmiyoruz (Hastalarımdan bu günlerde covid-19 salgınından dolayı maske taktıkları için ağız kokusunun daha çok farkına vardıklarını duyuyorum). İkincisi yakınımızda ağız kokusu bizi rahatsız eden birisi varsa, onu rencide etmemek için bunu ona söylemiyoruz. Yani ağız kokunuz var mı diye kşfetmek büyük oranda size kalıyor. 

İşte riski azaltmaya yardımcı olacak bazı önemli ipuçları.

  • Ağzımız, özellikle dilin arkasında, özellikle sık sık fırçalamayı kaçırdığımız dilin arkasında yeterince fırçalamamak veya diş ipi kullanmamaktan kaynaklanan en yaygın kötü nefes nedeniyle bakterilerle kaplıdır. Düzgün fırçalamadığımızda, gıda parçacıkları dilimizde, dişlerimizde ve diş etlerimizde kamp kurmaya eğilimlidir, zaten ağzınızda olan bakterilerin güçlü bir kokusu olan kimyasalları salan parçacıkları parçalamaya başlamasına izin verir. Dişlerinizdeki plak da birikebilir ve düzenli fırçalama ile çıkarılmazsa nefesinizi etkileyen bir koku verecektir.
  • Diş çürüğü, periodontal hastalık veya yakın zamanda çıkarılan dişleri içeren ağız yaraları da kötü nefes kokusunun nedeni olabilir.
  • Ağız kuruluğu veya yeterince temizlenmeyen takma dişler gibi diğer nedenler kötü kokulara neden olabilir.
  • Boğaz veya akciğerlerdeki enfeksiyonlar, kronik sinüzit, postnazal damla, kronik bronşit, diyet, ilaçlar, sindirim sistemi ve diğer sistemik konular da kokunun oluşmasında suçlu olabilir.
  • Kötü nefesle mücadele etmenin en iyi yolu, iyi bir ağız hijyeni rejimine sahip olmaktır. Bu, yiyeceklerimizden biriken plak miktarının sınırlandırılmasına ve diş çürümesi ve periodontal hastalık riskinin azaltılmasına yardımcı olacaktır.
  • Diş ipi kullanarak ve dişlerinizi ve dilinizi (özellikle bakterilerin çoğunun yaşadığı sırtına doğru) fırçalayarak günde en az iki kez tutun ve ağız kokusunu azaltır.
  • Takma diş takarsanız, onları gece dışarı çıkarın ve ertesi sabah tekrar takmadan önce bir takma diş temizleyici ile iyice fırçalayın.
  • Şekersiz sakız çiğnemek, ağız kuruluğu çekiyorsanız tükürük akışını uyarmaya yardımcı olur.
  • Dentaperla hekimleri her zaman yardım etmek için hazırdır, lütfen letişim numaralarımızdan diş hekimlerimizden birinden randevu alın.

  • Okunma Sayısı: 546

Dentaperla Karşıyaka İZMİR

İzmir Tam Kapanma açık diş kliniği, Diş Doktoru
İsmail Türk
İsmail Türk
Porselen lamina mı yaptırmalıyım zirkonyum kaplama mı?
İsmail Türk
İsmail Türk
Diş çekimi nedir? Diş çekimi nasıl yapılır?
İsmail Türk
İsmail Türk