Dentaperla Karşıyaka İZMİR
Karşıyaka Diş ve Ağız Sağlığı Polikliniği
İZMİR
Tıkla Ara   Tıkla Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp

Doğru bilinen 5 Ağız hijyeni hatası

Çok sert fırçalama, diş ipi seçimleri ve ağzınızın sağlığını riske atan diğer hatalar.


İsmail Türk
İsmail Türk
Doğru bilinen 5 Ağız hijyeni hatası

Zihnimizde kökleşmiş bir olgu var: Günde üç kez dişlerinizi fırçala, fırçalarken iki dakikanı ayır. Belki de lavabonun önüne her adım attığınızda reklamlarda duyduğunuz klişeye göre dişlerinizi fırçalıyorsunuz “yukarı ve aşağı, yuvarlak ve yuvarlak”. Gelin bu klişeleri biraz inceleyelim.

Doğru bilinen 5 Ağız hijyeni hatası

Hata #1: Sadece sabah fırçalama

Birçoğumuz sabahları ağız kokusunu azaltmak için doğal olarak fırçalamak zorunda kalıyoruz, ancak bitkin bir şekilde yatağa giderken gece fırçalamayı ihmal etmek çok kolay.
Günün sonunda, dişlerinizin üzerinde ve arasında en fazla miktarda yiyecek kalıntısı bulunur. Ek olarak, uyuduğunuzda, ağzınızı dişleri temizlemeye yardımcı olan tükürük üretimi için en az aktif olan zamandır, Bunun sonucu olarak, diş çürümesine yol açan bir asit salgısılanır. Geceleri dişlerinizi fırçalamak tartışılmaz bir gereksinimdir. Mutlaka yatmadan önce fırçalayın.

Doğru bilinen 5 Ağız hijyeni hatası

Hata #2: Sert diş fırçalamak

Dişlerinizi sert fırçalamak daha iyi temizlenmesini, daha beyaz olmasını sağlamaz. Aksine dişlerinizi sert fırçalamak, diş eti çekilmesi, artan diş hassasiyeti, diş etinde kanama, diş minesinin incelmesi gibi durumlara yol açabilir. Diş fırçalama alışkanlığınızı gözden geçirin ve sert fırçaladığınıza dair işaretler görürseniz tarzınızı değiştirin. Emin olamıyorsanız, daha yumuşak bir fırçaya geçin veya elektrikli diş fırçası kullanın.

Doğru bilinen 5 Ağız hijyeni hatası

Hata #3: Fırçalama için yeterince zaman ayırmamak

Günde 3 kere diş fırçalıyorum deseniz bile, fırçalamaya yeterince zaman ayırmıyorsanız çaba boşa gidiyor demektir. Dişlerinizi fırçalamak için yeterli zaman harcamıyorsanız, tartar ve biyofilmlerin diş yüzeyinden düzgün bir şekilde çıkarılmaması, plak birikintilerine, diş eti iltihabına, ağız kokusuna ve hatta çürüklere neden olacaktır. Ayrıca, aceleyle fırçalamak, diş kaybına da neden olabilir. Sonik titreşimli, zaman ayarlı bir elektrikli diş fırçası alın veya fırçalama sırasında telefonunuzdan kronometre kurun. Ayrıca sevdiğinizi bir şarkıyı bitinceye kadar içinizden mırıldanmak da bir çözüm. Günde en az 2 kere, her fırçalama 2 dakika. 

Doğru bilinen 5 Ağız hijyeni hatası

Hata #4: Diş ipi yerine, ağız gargara ürünü kullanmak yeterli diye düşünmek

Ağız yıkama suyu herhangi bir ağız hijyeni için harika bir eklenti olmasına rağmen, dişlerin arasında ve çevresinde ulaşılması zor noktaların mekanik temizliğinin yerini alamaz. Yemek yedikten sonra, yiyecek artıkları ağızda diş aralarına yayılır. Bu artıklar diş hekimi tarafından temizlenmesi gereken plak ve tartara dönüşmeden önce çıkarmak için sekiz ila 12 saatlik bir zamanımız var. Gargara ağız içini dezenfekte eder, ancak ağızdaki birikintileri etkili bir şekilde temizlemez. Geleneksel diş ipi veya su ipi ile diş ipi kullanmak için fazladan birkaç dakikanızı ayırın. Daha iyi bir temizliğe ek olarak, diş ipi kullanan kişilerin diş etinde gözle görülür bir iyileşme sağlanıyor.

Doğru bilinen 5 Ağız hijyeni hatası

Hata #5: Kan gördüğünüz için diş ipi kullanmayı bırakmak

Hastalarımız bazen diş ipi kullanmadıklarınız çünkü dişlerini kanattığınız söylüyorlar. Onlara daha çok diş ipi kullanmasını söylüyorum. Sağlıksız diş etleri - genellikle kötü ağız hijyeni nedeniyle - kolayca kanarlar. Diş etinizin altında asla çıkarmayacağınız bir kıymık olması gibi. Vücut bölgeye kan getirerek durumu düzeltmeye ve enfeksiyondan kurtulmaya çalışıyor. Diş ipi ne kadar çok olursa, o kadar az kanar ve ağız sağlığınız o kadar iyi olur. Sabırlı olun.
  • Okunma Sayısı: 649

Dentaperla Karşıyaka İZMİR

İzmir Tam Kapanma açık diş kliniği, Diş Doktoru
İsmail Türk
İsmail Türk
Porselen lamina mı yaptırmalıyım zirkonyum kaplama mı?
İsmail Türk
İsmail Türk
Diş çekimi nedir? Diş çekimi nasıl yapılır?
İsmail Türk
İsmail Türk