Dentaperla Karşıyaka İZMİR
Karşıyaka Diş ve Ağız Sağlığı Polikliniği
İZMİR
Tıkla Ara   Tıkla Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp

Evde diş ağrısına çözümler

Diş ağrıları hayatın bir parçasıdır. Çünkü hemen hemen herkesin artan hassasiyet de dahil olmak üzere bir tür diş sorunu vardır.


İsmail Türk
İsmail Türk
Evde diş ağrısına çözümler

Diş ağrısına genellikle bir dişin bir bölgesini veya çevresindeki diş etlerini enfekte eden bakteriler neden olur. Tartar ve plak birikimi, sigara ve asidik sıvıları içmekten kaynaklanan tahrişlerden ve yeterince sık fırçalamamasından kaynaklanabilir.

Diş ağrınız olduğunda, diş hekiminize danışmalısınız. Ancak, diş hekiminiz her zaman ulaşılabilir ve müsait olmayabilir çünkü pek çok insan gece diş ağrılarıyla uğraşır.
Diş ağrıları için ev ilaçları sizi gece boyunca geçici olarak rahatlatır. Tabii ki bir dişçiye gidene kadar. Diş hekimine ulaşamadığınız zamanlar için mükemmel olan bu ev ilaçları, diş ağrısı ile baş etmek için etkili yöntemlerdir. 

1. Soğuk Kompres
Diş ağrısı şişkinlikle ilişkiliyse, yanağınızın dışına (20 dakikada bir 20 dakika aralıklarla) soğuk bir kompres tutmak biraz rahatlama sağlayabilir. Bazı kullanıcılar soğuk kompresin birçok iltihaplı bölgeye uygulandığında buradaki belirtilerin ve sızının hafiflemesine yardımcı olduğunu belirtiyor. Soğuk kompres geçici bir rahatlama sağlayabilir ve uykuya dalmanıza yardımcı olabilir, ancak diş ağrınızın kök nedenini çözmez. Çürüğünüz veya başka bir diş probleminiz varsa, diş hekiminizi görene kadar bu durum iyileşmez.

2. Karanfil yağı Karanfil yağı, bir diş ağrısı ile ilişkili ağrı ve şişliği geçici olarak azaltmak için kullanılabilir. Bu ev yapımı diş ağrısı ilacı için karanfil yağına bir pamuk topu batırın ve birkaç damla emdirin. Pamuk topunu nazikçe dişinizin ve diş etinizin ağrılı bölgesine sürtün. Karanfil yağı doğal bir anestezik olan öjenol içerir, bu yüzden bu ilacın çalışmasına neden olur. Ancak, karanfil yağı sadece diş ağrınızın acısına yardımcı olur; temel sorunu çözmez. Karanfil yağının tadı da kötüdür, bu yüzden bu ilacın denenmesi hoş olmayabilir.

3. Tuzlu Su Durulamaları Dişiniz ağrıyorsa ve diş etleriniz şişmişse, ağzınızı ılık, tuzlu suyla yıkamak biraz rahatlama sağlayabilir. Bir bardak ılık suya birkaç çay kaşığı tuz ekleyin. Karışımı ağzınızın etrafında gezdirin ve sonra tükürün. Bir diş ağrınız olduğunda hem sıcak hem de soğuk su rahatsız edici olsa da, ılık su yatıştırıcıdır. Ilık su ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur ve tuz da diş eti dokunuzdaki şişliği azaltmaya yardımcı olur. Yine, bu etkiler sadece geçicidir.

4. Diş Ağrısı İlaçları Bir diş ağrısıyla başa çıkmak için, reçetesiz satılan ilaçları paketin talimatlarına göre alabilirsiniz. İlacı ağrıyan dişinize karşı tutmamanız önemlidir, çünkü bu durum yakındaki diş eti dokusunu yakabilir ve daha fazla rahatsızlığa neden olabilir. Ağrı kesici ilaçlar, dişçi randevunuzu beklerken sizi rahatlatabilir, ancak diğer ev ilaçları gibi, uzun vadeli bir çözüm değildir. Ağrınızı ilaçla gidermeye çalışır ve tedavi istemezseniz dişiniz daha da kötüleşebilir.

Sarımsak: Ağrıyan dişinizin üstüne koyun. Sarımsak bakterileri yok edici özelliğinden dolayı ağrıyı hafifletecektir.

Zerdeçal: Zerdeçalı su ile karıştırıp macun kıvamına getirin. Ağrıyan dişin üstüne uygulayın. Antiseptik özelliği sayesinde ağrı gidermede yardımcı olacaktır.

Çörek Otu: Uyuşturma etkisi yoktur ancak ağrıya neden olan etkeni ortadan kaldırma da yardımcı olur. Ağrı bu sayede azalır.

Karabiber

Doğal antibiyotik olarak bilinir. Diş ağrısına iyi gelmektedir.

Ağrı Kesici ve Antibiyotik

Ağrı daha fazlalaşıp şiddetlenirse, bu iltihaplanmanın göstergesidir. Doktora başvurup antibiyotik almak gerekir. Doktor önerisi ile tedaviye başlamalısınız. Ağrı hafif ise bazı ağrı kesici ilaçlar alıp ağrıyı kesebilirsiniz.Diş Hekimine Ne Zaman Gözükmeli?
Dentaperla diş ağrısı çekenlerin en kısa sürede diş doktoruna gitmesi gerektiğini belirtmektedir. Diş hekimleri genellikle acil hastalar için uygun zaman dilimleri bırakır, bu nedenle aynı gün randevu alabilirsiniz. Bir diş apsesi belirtisi varsa - ateş, yüz şişmesi veya dişinizde sürekli bir ağrı gibi - ve diş hekiminiz tarafından görülemiyorsa, tedavi için acil servise gidin.

Diş Ağrısını Önleme Birçok farklı diş rahatsızlığı diş ağrısına neden olabilirken, en olası sebep çürüklerdir. Neyse ki, dişlerinizi çürüklerden korumak için evde yapabileceğiniz birçok şey vardır. Özellikle hassas diş etleri için ekstra yumuşak kıllara sahip olan bir diş fırçası ile dişlerinizi günde iki kez fırçalayın ve diş ipi kullanmayı unutmayın. Kontroller için diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeniz de önemlidir. Bir çürük geliştirirseniz, size sancılı bir diş ağrısı vermeden önce algılanabilir ve tedavi edilebilir. Ev yapımı diş ağrısı ilaçları, dişçi randevunuzu beklerken sizi rahat ettirebilir, ancak sorunun kökenine inemezler.

  • Okunma Sayısı: 588

Dentaperla Karşıyaka İZMİR

İzmir Tam Kapanma açık diş kliniği, Diş Doktoru
İsmail Türk
İsmail Türk
Porselen lamina mı yaptırmalıyım zirkonyum kaplama mı?
İsmail Türk
İsmail Türk
Diş çekimi nedir? Diş çekimi nasıl yapılır?
İsmail Türk
İsmail Türk