Dentaperla Karşıyaka İZMİR
Karşıyaka Diş ve Ağız Sağlığı Polikliniği
İZMİR
Tıkla Ara   Tıkla Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp

Kanal tedavisi nedir? Kanal tedavisi fiyatları ne kadar ve tedavi nasıl yapılır?

İzmir Kanal tedavisi fiyatları, kanal tedavisi ne kadar sürer, kanal tedavisi acıtır mı, Karşıyaka kanal tedavisi gibi birçok soruya bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.


Deniz Dicle TÜRK
Deniz Dicle TÜRK
Kanal tedavisi nedir? Kanal tedavisi fiyatları ne kadar ve tedavi nasıl yapılır?

Kanal tedavisi; çürük, kırılma veya iltihaplanma nedeniyle dişlerin içinde bulunan sinir dokularının etkilenmesi durumunda yapılır. Ağrı hissi sinir dokularının ( Pulpa ) etkilendiğinin en net göstergesidir. 

Kanal tedavisi nasıl yapılır? Ağrı hissedilir mi?

Röntgen filmi ile tanı konduktan sonra anestezi yapılır. Çürük temizlenir. Kanalların içi el eğeleri ve döner alet ( endomotor ) eğeleri ile mekanik olarak temizlenir ve genişletilir. Özel solüsyonlarla yıkanır ve kimyasal temizlik ile kanalların içleri steril hale getirilir. Yıkanan kanallar kurutulur; gutta perka ismi verilen kanal dolum materyalleri ve kanal dolum patları ile kanallar doldurulur. Kanal dolumu tamamlandıktan sonra dişin çürük veya kırıktan dolayı eksilen, delinen kısmı dolgu ile tamir edilir ve tedavi tamamlanır. 

 

Kanal tedavisi anestezi altında yapılır. İlgili bölge uyuşturulur ve işlem esnasında ağrı hissedilmez. Anestezinin etkisi geçtikten sonra ilk günler tedaviden önce hissettiğimiz ağrıya göre çok düşük bir miktarda ağrı hissedebiliriz, genellikle hiç ağrı olmamaktadır. 

Kanal tedavisi fiyat bilgisi

Fiyat aralığını belirleyen faktörler şu şekildedir. Dişlerimiz her zaman aynı kanal sayısına sahip değildir. Yani ön bölgedeki bir dişimizde diş hekimi bir (1) adet kanal için temizleme doldurma işlemi yapacaktır ama arkadaki azı dişlerinde kanal sayısı genellikle 3 veya 4 adettir. Bazen daha fazla kanal sayısı da karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla hem işçilik hem süre hem de kullanılan malzeme farklılık gösterir. Bu durum da fiyat değişikliklerine sebep olur. Diş hekimliğinde fiyat tarifesini düzenleyen resmi kurumlar fiyatlandırmayı bu şekilde ayarlamışlardır, aynı zamanda bu durum tüm dünyada da geçerlidir. Tek kanallı bir dişle, üç kanallı bir dişin tedavi ücretinin farklı olması gayet doğaldır. 

Retreatment tedavisinin kanal tedavisinden farklı olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu tedavide daha önce kanal tedavisi yapılmış bir dişin kanal dolumları tekrar sökülmeli ve temizlenmelidir. Retreatment ( kanal yenileme ) tedavisi ile ilgili merak ettiklerinizi sitemizde bulunan detaylı açıklamasından okuyabilirsiniz. 

 

  • Okunma Sayısı: 865

Dentaperla Karşıyaka İZMİR

İzmir Tam Kapanma açık diş kliniği, Diş Doktoru
İsmail Türk
İsmail Türk
Porselen lamina mı yaptırmalıyım zirkonyum kaplama mı?
İsmail Türk
İsmail Türk