Dentaperla Karşıyaka İZMİR
Karşıyaka Diş ve Ağız Sağlığı Polikliniği
İZMİR
Tıkla Ara   Tıkla Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp

Diş teli konuşmamı nasıl etkiler?

Ortodontik yolculuğunuza ilk başladığınızda, ortodontistiniz için bir takım sorularınız olması normaldir.


Deniz Dicle TÜRK
Deniz Dicle TÜRK
Diş teli konuşmamı nasıl etkiler?

Ortodontik yolculuğunuza ilk başladığınızda, ortodontistiniz için bir takım sorularınız olması normaldir. Bunlar genellikle ortodontik prosedürün etrafında, gülümsemenizi düzeltmenin ne kadar süreceği ve sizin için en iyi tedavi seçeneğine odaklanır. Sık sorulan bir soru, diş telleri konuşmamı nasıl etkiler sorusudur. Bu, özellikle yaşamın ilerleyen dönemlerinde tedavi gören ve profesyonel veya sosyal çevrelerinde net bir şekilde konuşması gereken yetişkinler için son derece önemli bir sorudur.

Hayatımızan giren her yeni şey gibi, diş tellerinize alışmak için kendinize zaman vermelisiniz. İster şeffaf plak ister metal diş teli seçin, ortodontik bir işlemden sonra ağzınızın farklı hissetmesi normaldir. Ancak iyi haber şu ki, birkaç hafta sonra durum önemli ölçüde iyileşecek. Hatırlanması gereken en önemli şey, konuşmanızın çevrenizdeki herkese göre needeyse aynı olmasına rağmen kendinize çok kötüymüş gibi geleceğidir. Sakın bu düşünce içine çok kapılıp kendinizi kötü hissetmeyin. Kendi konuşmanızı dışardan dinleseniz o kadar da kötü olmadığını anlarsınız.  Peltek konuştuğunuzu veya kelimeleri daha zor telafuz ettiğinizi düşünseniz bile, muhtemelen aileniz ve arkadaşlarınız tarafından çok fark edilmez.

Konuşmam etkilenecek mi?

Geleneksel diş telleri ve şeffaf plaklara alışmak biraz zaman alacaktır, bu nedenle birkaç gün konuşurken küçük zorluklarla karşılaşabilirsiniz, ancak daha sonra hızlı bir şekilde uyum sağlayabilirsiniz. Lingual (Görünmeyen) Diş telleri, dile yakın olmaları nedeniyle konuşmanız üzerinde daha büyük bir etkiye sahiptir. Ağzınızdaki cihazın hissine alıştıkça bu da zamanla düzelecektir.

 

Konuşmanızı iyileştirme

Bazı durumlarda diş tellerinin bazı konuşma engellerini iyileştirmenize yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Dişler, kelimeleri telaffuz etme ve ifade etme biçiminizde önemli bir rol oynar. İnsanların geniş aralıklı dişleri veya belirli bir kapanma hatası olduğunda, pelteklik veya fısıltılı konuşma gibi problemleri yaşayabilirler. Bu nedenle, dişler arasındaki boşlukların kapanması, dişlerin birbirine sıkıca tam kapanıyor hale gelmesi  konuşmayı daha da iyileştirmek için bir yol olabilir.

Pratik yapmak mükemmelleştirir

Hayattaki pek çok şey gibi, telaffuz edilmesi zor kelimeleri uygulayarak hedeflerinize doğru çalışmak önemlidir. Bu, yüksek sesle kitap okuyarak, şarkı söyleyerek veya rahatça konuşabildiğiniz kişilerle uzun sohbetlere girerek yapılabilir. Söylenmesi zor sürekli sessiz harfleri ayna karşısında çalışın. S, Ş, F, R gibi harfleri vurgulayaak evde pratik yapın. Şunu unutmayın, bazı harfleri söyleyiş şekliniz bile değişebilir. Mesela S harfini bazı insanlar, dilinin ucunu alt dişlerine değdirerek, bazı insanlar üst dişlerine değdirerek çıkarırlar. Bu durum dişlerindeki hizalama ve dişler arası boşluktan kaynaklanıyor olabilir. Zorlandığınız harf olursa dilinizi farklı yerlere götürerek o sesi çıkarmayı deneyin. Çok kısa zamanda alışacaksınız. 

  • Okunma Sayısı: 1110

Dentaperla Karşıyaka İZMİR

İzmir Tam Kapanma açık diş kliniği, Diş Doktoru
İsmail Türk
İsmail Türk
Porselen lamina mı yaptırmalıyım zirkonyum kaplama mı?
İsmail Türk
İsmail Türk
Diş çekimi nedir? Diş çekimi nasıl yapılır?
İsmail Türk
İsmail Türk