Dentaperla Karşıyaka İZMİR
Karşıyaka Diş ve Ağız Sağlığı Polikliniği
İZMİR
Tıkla Ara   Tıkla Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp

Kullandığınız ilaçların dişlerinize etkisi

Çoğu ilacın yan etkileri vardır. Ne yazık ki dişleriniz için bu yan etkiler uzun vadede genel sağlığınıza zarar verebilir. Dişleriniz söz konusu olduğunda, reçeteli ve reçetesiz ilaç kullanımından mümkün olduğunca kaçınmak, egzersiz yaparak ve doğru beslenerek sağlıklı kalmak, alkol ve uyuşturuculardan uzak durmak daha iyi bir fikirdir.


İsmail Türk
İsmail Türk
Kullandığınız ilaçların dişlerinize etkisi

İlaçların kendileri diş çürümesine neden oluyor mu?

Çoğu zaman ilaçlar doğrudan diş çürümesine neden olmaz. Ancak asidik etkileri nedeniyle diş minesine zarar vermeleri yan etkileri arasındadır. Bu nedenle, uzun süre düzenli olarak ilaç alırsanız, diş mineleriniz etkilenir ve bu geri dönüşümsüz bir olaydır.

İnhalatörlerin dişlerinizde sebep olabileceği en büyük yan etkilerden biri ağız kuruluğudur.

Diğer yazılarda ağız kuruluğu hakkında konuştuk, ancak bu bağlamda tekrar etmeye değer.

Ağız kuruluğu

Tükürük sağlıklı dişler için inanılmaz derecede önemlidir. Onları diş yok edilmesinden, iltihaplı bakterilerden korur. Bu nedenle günde en az iki kez dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmak önemlidir.

Ağız kuruluğu veya kserostomi, en yaygın ilaçlardan bazılarından kaynaklanır.

1. ANTASİTLER
Mide ekşimesi ve asit reflüsü diş yıkımının nedenleridir. Bunu yapmak için doğru bir şey gibi durmak için bir antiasit almak. Aslında, en kötüsü olabilir. Ne tür bir antiasit alırsanız alın, dişlerinizi zayıflatırlar. Ayrıca şeker içerirler.

2. ANTİDEPRESANLAR
Antidepresanların kemik çürümesine neden olabileceğine dair kanıtlar vardır. Oradan ağız kokusu, ağız kuruluğu, dişeti hastalığı, implant yetmezliği, enfeksiyonlar ve diş çürümesine kısa bir adım.

3. ANTİSAMİNLER VE ALERJİ İLAÇLARI
Bazı insanlar için bahar acı ve rahatsızlık ile doludur. Reseptörlerinizi bloke etmek ve size hayatınızı geri vermek. Ne yazık ki, ağız ve dilde tükürük üretimini de engellerler, sonuç - ağız kuruluğu. Antihistaminikler de boşluklara ve renk bozulmasına yol açar. Dekonjestanlar aynı şeyi yapar. Ancak öksürük şurubu onu farklı bir seviyeye taşır. Oldukça asidiktirler ve dişlerdeki asit asla iyi bir fikir değildir.

4. TANSİYON İLAÇLARI
Tansiyon ilaçları sadece ağız kuruluğuna neden olmakla kalmaz, aynı zamanda diş etlerinin şişmesini ve hatta büyümesini sağlar, böylece dişlerinizi doğru bir şekilde temizlemeyi zorlaştırır ve plak oluşumunu teşvik eder, bu da diş çürümesine neden olur.

5. AĞRI KESİCİLER
Opioidler dahil olmak üzere kronik ağrı kesici ilaçların ağız kuruluğuna ve dolayısıyla periodontal hastalığa neden olma olasılığı daha yüksektir. Spektrumun diğer ucunda, ortak Aspirin düzenli olarak alındığında dişlerinizin hareket etmesine ve diş etlerinin kanamasına neden olabilir.

Bu ilaçları almak bir gereklilikse, yapmanız gereken iki şey vardır. İlk - doktorunuzla konuşun ve bulunduğunuz veya devam etmekte olduğunuz ilaçların dişlerinize zarar verip vermediğini sorun ve eğer varsa, diş dostu alternatifler olup olmadığını veya hangi önlemleri alabileceğinizi sorun. İkincisi, kuru ağzı buzdolabınızdakilerle nasıl sınırlandıracağımızı tartışacağımız Eylül makalemizi okuduğunuzdan emin olun.

Dişleriniz ilaçlardan dolayı hasar gördüyse lütfen Dentaperla'yı arayın ve randevu alın.

  • Okunma Sayısı: 473

Dentaperla Karşıyaka İZMİR

İzmir Tam Kapanma açık diş kliniği, Diş Doktoru
İsmail Türk
İsmail Türk
Porselen lamina mı yaptırmalıyım zirkonyum kaplama mı?
İsmail Türk
İsmail Türk
Diş çekimi nedir? Diş çekimi nasıl yapılır?
İsmail Türk
İsmail Türk