Dentaperla Karşıyaka İZMİR
Karşıyaka Diş ve Ağız Sağlığı Polikliniği
İZMİR
Tıkla Ara   Tıkla Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp

İmplant ameliyatı sonrası neler oluşabilir ?

Ameliyat sonrası şişlik, buz kullanımı, iltihaplanma, sigara kullanımı, diş fırçalama, beslenme ve diğer yapılması gerekenler nelerdir?


İsmail Türk
İsmail Türk
İmplant ameliyatı sonrası neler oluşabilir ?

Dental implantlar , yedek dişleri sabitlemek için tasarlanmış sentetik diş kökleridir. Cerrahi olarak çene kemiğine yerleştirilirler. Dental implant cerrahisi hakkında bilmeniz gereken birkaç şey vardır.

Dental İmplantlardan Sonra Ne Tür Yan Etkiler Yaşayacağım?

 

Dental implant cerrahisi son derece güvenlidir ve çoğu insanın implantlardan herhangi bir komplikasyonu yoktur . Bununla birlikte, yan etkilerin olabileceğini not etmek önemlidir. Ağrı en yaygın yan etkilerden biridir. Ameliyat sırasında kullanılan anestezi ağrıyı uyuşturacaktır. Bununla birlikte, ameliyattan birkaç gün sonra muhtemelen ağrı hissedeceksiniz. Çoğu durumda, tezgah üstü ilaçlarla ağrı hafifletilebilir.

Aspirin'in kanama riskini artırabileceğini unutmayın. Bu nedenle diş hekimleri Aspirin içermeyen ilaçların kullanılmasını önermektedir. Diş hekiminiz ayrıca reçetesiz satılan ilaçlardan daha etkili olabilecek bir ilaç da reçete edebilir.

Bir başka yaygın yan etki olan şişme, cerrahiye doğal bir reaksiyondur. Kesi yerinin etrafında şişlik olması muhtemeldir. Şişme tipik olarak kendi kendine gider. Şişliği azaltmak için buz kullanabilirsiniz.

Ameliyattan sonra morarma da yaşayabilirsiniz. Yanaklarında morarma olabilir. Ameliyat ayrıca iç morarmaya neden olabilir.

Ciddi komplikasyonlar oldukça nadirdir. Bununla birlikte, mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmelidir. Kesi yerinde bir enfeksiyon gelişebilir. Bir enfeksiyon vücudun diğer bölgelerine yayılabileceği için uygun şekilde tedavi edilmelidir. Enfeksiyonların çoğu antibiyotiklerle temizlenebilir. Sinir hasarı ve sinüs problemleri dental implant cerrahisinin diğer olası yan komplikasyonlarıdır.

Ameliyat Sonrası Sırada Ne Var?

Diş hekiminiz size ameliyattan sonra izlemeniz gereken talimatların bir listesini verecektir. Örneğin, iyileşirken tütün kullanmaktan kaçınmanız tavsiye edilir. Tütün kullanırsanız, iyileşme süreci yavaşlar.

Tüm takip randevularınıza katılmanız gerekecektir. Takip randevularının amacı, doğru bir şekilde iyileştiğinizden emin olmaktır. İyileşmenizle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, takip randevularınız sırasında bu soruları sormanız gerekir.

Hangi Yemekleri Yiyemezsiniz?

Dental İmplant Cerrahisi Sonrası Kaçınılması Gereken Gıdalar

Doğru diyeti takip etmek , diş implant cerrahisinden kurtulmanın anahtarlarından biridir. Ameliyattan sonra sıcak ve baharatlı yiyecekler yemekten kaçınmanız gerekecek. Sıcak ve baharatlı yiyecekler kesi bölgesini tahriş edebilir.

Ayrıca alkol tüketmekten kaçınmanız gerekir. Alkol tüketirseniz, iyileşme sürecini geciktirebilirsiniz. Alkol ağrıyı ve şişmeyi artırma eğilimindedir.

Çiğneme veya yapışkan yiyecekler yemekten kaçınmanız gerekecek. Bu yiyecekler çok fazla çiğneme gerektirdikleri için rahatsızlığa neden olabilir. Ayrıca patlamış mısır, cips, fındık, kraker ve şeker gibi gıdalardan kaçınılmalıdır. Bu yiyeceklerin küçük parçaları, kesi yerine bulaşabilir ve bu da bir enfeksiyona neden olabilir.

Ameliyattan Sonra Hangi Yiyecekleri Yemeliyim?

  • Elma püresi, dokusu nedeniyle ameliyat sonrası yemek için harika bir besindir. Ayrıca C vitamini ve diyet lifi bakımından da zengindir. Ek olarak, elma püresi yemek çok fazla çene hareketi gerektirmez.
  • Et suyu bazlı çorbalar, diş implantı ameliyatından sonra yemek için başka bir harika besindir. Çorba sıcak olmalı, sıcak olmamalıdır. Et suyu bazlı çorbalar harika bir protein kaynağıdır.
  • Patates püresi yumuşak ve liflidir. Lezzet katmak için patates püresine peynir, et suyu ve tereyağı ekleyebilirsiniz.
  • Tatlı bir şey arıyorsanız, yoğurt mükemmel bir seçenektir. Fındıklı ve şekerli yoğurttan kaçının.
  • Anında yulaf ezmesi ameliyattan birkaç gün sonra yenilebilir. Yulaf ezmesi yemek için birkaç gün beklemek istersiniz çünkü yulaf diş etlerinizi tahriş edebilir.

Dental İmplant Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cerrahi bölgeye mümkün olduğunca dokunmaktan kaçınmalısınız. Ameliyattan sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz, ancak insizyon bölgelerine temas etmekten kaçınmanız gerekir. Diş hekiminiz size kesi bölgelerini ne zaman fırçalayabileceğinizi söyleyecektir.

Ağzınızı temiz tutmak için ılık tuzlu su kullanabilirsiniz. Sekiz ons suya 1/4 çay kaşığı ila 1 çay kaşığı tuz koymanız gerekir. Tuzlu suyu yaklaşık beş dakika boyunca ağzınızın etrafında hafifçe çalkalayın. Bu işlemi günde iki veya üç kez tekrarlayabilirsiniz.

Şişmeyi azaltmak için soğuk bir paket kullanmayı seçerseniz, paketi bir seferde 20 dakika boyunca uygulamanız gerekir. Buz paketini tekrar kullanmadan önce 20 dakika bekleyin. Bunu sadece ilk 24 saat boyunca yapmanız gerekir.

Ağız cerrahisi sonrası egzersiz bekleyebilir, tamamen iyileştiğinizde yeniden başlamak ve doktorunuzdan yeşil ışığı almak en iyisidir. Kanama riskini en aza indirmek için düşük etkili egzersize başlamak en iyisidir. Yoga, germe egzersizleri, yürüme ve hafif kuvvet antrenmanı, diş implant ameliyatınızdan sonra yapabileceğiniz bazı egzersizlere örnektir. Egzersiz, kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Dental implant cerrahisi hayatınızı daha iyi hale getirebilir. Bununla birlikte, ameliyatınızın başarılı olmasını sağlamak için yapmanız gereken birkaç şey vardır.

  • Okunma Sayısı: 1068

Dentaperla Karşıyaka İZMİR

İzmir Tam Kapanma açık diş kliniği, Diş Doktoru
İsmail Türk
İsmail Türk
Porselen lamina mı yaptırmalıyım zirkonyum kaplama mı?
İsmail Türk
İsmail Türk