Dentaperla Karşıyaka İZMİR
Karşıyaka Diş ve Ağız Sağlığı Polikliniği
İZMİR
Tıkla Ara   Tıkla Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp

Kanal Tedavisi (Endodonti)

Kanal tedavisi; dişin pulpa adını verdiğimiz damar ve sinirlerden oluşan canlı kısmının, diş çürüğü, travma, diş eti kaynaklı sebeplerden dolayı açığa çıktığı, zarar gördüğü, iltihaplandığı ve kendi kendine tamirinin mümkün olmadığı durumlarda uygulanan konservatif tedavidir.


Kanal Tedavisi (Endodonti)

Tedavide; etkilenen pulpa dokusu çıkarılır. Kök kanalı özel cihazlarla mekanik olarak, antibakteriyel solüsyonlarla kimyasal olarak temizlenir. Şekillendirilen ve temizlenen kanallar biyouyumlu materyallerle doldurulur. Dişin çürük veya kırıktan dolayı zarar gören kısmı dolgu veya madde kaybının çok olduğu durumlarda kaplamalarla tamir edilir.  

Dişin kök kısmıyla ilgili bir tedavi olduğu için röntgen filmi alınarak doğru teşhisin yapılması, çürüğün ve iltihabın dişi ne kadar etkilediğinin belirlenmesi çok önemlidir. Özel elektronik cihazlar kullanılarak kök kanal boyunun belirlenmesi ve radyografilerle teyit edilmesi gerekir.  

Neden kanal tedavisi yapılmalıdır? 

  • İşlem lokal anestezi altında uygulanır ve gayet konforlu bir tedavidir.  

  • Pulpası olumsuz etkileşmiş bir dişte diş çekimine alternatif tek tedavi kanal tedavisidir.  

  • Her zaman amaç doğal dişi korumak ve mümkün olduğunca uzun süre ağızda tutmak olmalıdır. Dişin çekimini tercih etmek durumunda komşu dişlerin yer değiştirmesi, çene kemiğinde erime, eksik dişin yerine protez yapılması durumunda maliyeti yüksek, uzun ve daha zahmetli tedavilerin gerekliliği söz konusudur.  

  • Daha önce kanal tedavisi görmüş dişlerde belirli sebeplerle oluşan iltihabın temizlenmesi, ağrının giderilmesi kanal tedavisinin tekrarı ile mümkündür.   

  • Okunma Sayısı: 893

Dentaperla Karşıyaka İZMİR

İzmir Tam Kapanma açık diş kliniği, Diş Doktoru
İsmail Türk
İsmail Türk
Porselen lamina mı yaptırmalıyım zirkonyum kaplama mı?
İsmail Türk
İsmail Türk