Dentaperla Karşıyaka İZMİR
Karşıyaka Diş ve Ağız Sağlığı Polikliniği
İZMİR
Tıkla Ara   Tıkla Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp

Diş Çapraşıklığı Tedavisinde Görünmez Şeffaf Plak Tedavisi Invisalign

Diş çapraşıklığı, dişler arasında boşluklar, üst üste binmiş dişler bir çok insanın rahat bir şekilde gülümsemesine engeldir. Ortodonti bilimi metal teller ve braketler kullanarak bu problemleri uzun zamandır tedavi edebiliyor. Ama klasik ortodontik tedavinin en büyük dezavantajı estetik olmamasıdır. Artık estetik bir ortodontik tedavi mümkün: Şeffaf plak ile ortodontik tedavi ( İnvisalign )


İsmail Türk
İsmail Türk
Diş Çapraşıklığı Tedavisinde Görünmez Şeffaf Plak Tedavisi Invisalign

Invisalign (Şeffaf Plak) Tedavisi Nedir?


Invisalign tedavisi, yanlış hizalanmış ve boşluklu dişleri görünmez şeffaf plaklar kullanarak gizli bir şekilde düzleştirmeye yarayan ortodontik tedavi yöntemidir. Bir şeffaf plağın istenen sonuç elde edilene kadar her iki haftada bir değiştirilmesi gerekir. Dişlerinizin tam şeklini belirlemek için 3D teknolojisi kullanılır ve buna göre şeffaf plaklar ağız yapınıza özel olarak tasarlanır. Eğri dişler ve uygunsuz kapanıştan (dişlerin ısırma pozisyonu) şikayetçi olan hastalar, artık estetik kaygılar yaşamadan bu görünmez diş teli fonksiyonu yapan şeffaf plaklar ile ortodontik tedavi görebilir. 


Neden Invisalign'ı Seçmelisiniz?

Uzman diş hekimleri tarafından yapılan araştırmalar ve hastalardan alınan geri bildirimlere göre Invisalign'ın size sağlayacağı avantajlar;

•  Şeffaf ve Çıkarılabilir
Şeffaf plaklar konuştuğunuzda, güldüğünüzde daha az fark edilir olacaktır, şeffaf plaklar herhangi bir diş tedavisi gördüğünüzü neredeyse hiç belli etmez. Şeffaf plak kullanmanın bir başka şaşırtıcı yararı, gerektiğinde bunları çıkarabilmenizdir. Çok sevdiğiniz bir içecek ya da yiyecek tüketmek istediğinizde kısa süreliğine de olsa plağınızdan kurtulabilirsiniz, teller ve braketler sabittir ve sadece diş hekiminiz tarafından çıkarılabilirler. Ama unutmayın ki; beklenen güzel sonuçlar için şeffaf plakların günde 20-22 saat takılması tavsiye edilir.
•    Ağız Hijyeninin Korunması İçin Daha İyi
Çıkarılabilir plaklarda, metalik tellerde olduğu gibi yiyecek kalıntısı kalmaz,yapışmaz ve işleri daha az karmaşık hale getirir. Şeffaf plakları kolayca çıkarabileceğiniz için rahatça yiyebilir,  dişlerinizi fırçalayabilir, diş ipi kullanabilir ve bu sayede bakteri plağı, boşluk, dişeti hastalıkları, diş çürüğü ve diş kaybından uzak durabilirsiniz.
•    Gülümseme ve Kardiyovasküler Hastalıklardan Uzak Durma Güveni
Metal tellerin getirdiği stres ve dişlerinizi göstermeme hissinden kurtulursunuz, çevrenize gülümsemekten çekinmezsiniz ve tadını çıkarırsınız. Bu pozitiflik, kardiyovasküler sağlığınızın yüksek gülümseme süreleriyle daha iyi hale gelmesine yardımcı olur.
•    Mutlu Bir Gülümseme Daha Az Kaygı Demektir
Bilimsel araştırmaların zorla gülmenin bile mutluluğu artırdığını kanıtladığını biliyor musunuz? Araştırmalar, katılımcılardan zorla gülümsemelerini istediklerinde, aynı zevk merkezlerinin beyinde doğal olarak gülümseyenlerinki gibi tetiklendiğini gösteriyor.

 

Kimler Invisalign-Şeffaf Plak ile tedavi olabilir? 

Yetişkin ya da çocuk invisalign her yaştan insana uygulanabilen bir tedavidir. Diş çekimi gerektiren ya da iskeletsel problemler için ortodontik cerrahiye ihtiyaç duyulan vakalar bile şeffaf plaklar ile ortodontik olarak tedavi edilebilir. 

Invisalign ile tedavi edilebilen başlıca ortodontik problemler;
•    Çapraz kapanış(ısırma): Üst çeneden bir veya daha fazla dişin ısırma pozisyonunda alt diş grubunun iç kısmında kalması çapraz kapanış olarak bilinir. Bu, hem üst hem de alt çeneler yanlış hizalandığında gerçekleşir. Dişlerin aşınmasına, kemik kaybına ve diş eti hastalığına neden olabilir.
•    Boşluklu dişler: Çene kemiğinin anormal büyümesi, diş yapısının küçük kemik yapısının büyük olması durumunda çoklu boşluklar oluşması ( polidiastema ) veya diş eksikliğinden dolayı dişlerin komşu boş alanlara kayması sonucu oluşan boşluklar tedavi edilebilir. Eksik dişler diş eti problemlerine, periodontal hastalığa neden olabilir.
•    Underbite: Üst çenenin yetersiz büyümesi veya eksik üst diş sayısından dolayı, alt çene çıkıntı yapabilir ve yanlış ısırmaya neden olabilir. Bu, ön dişlerin normal çalışmasını engeller ve çenede ağrıya neden olur.
•    Overbite: Bu, üst çene alt çeneyi anormal şekilde kapladığında olur. Aşırı ısırma, diş eti problemlerine, alt çenede diş aşınmasına ve eklem problemlerine neden olabilir.
•    Kalabalık dişler: Üst ve alt çenelerde bulunan tüm dişlere yetecek kadar yer olmadığında (büyük dişler küçük çene) dişlerin çapraşıklığı meydana gelir. Sonuç olarak, dişler doğru konumlanamaz ve tedavi edilmediğinde ciddi şekilde çarpık hale gelir. Çapraşık dişlerde; dişleri temizlemek oldukça zor olduğundan bakteri plağı, dişeti hastalığı ve diş çürümesi sorunları yaygın görülür.
•    Açık ısırma: Adından da anlaşılacağı gibi, üst ve alt çenelerdeki bazı dişler fiziksel olarak birbirlerini karşılayamadığında açık bir ısırık meydana gelir. Genetik nedenlerin yanı sıra, zayıf çiğneme alışkanlıkları ve başparmaklara aşırı emme, açık bir ısırmanın diğer nedenleridir.

 

Invisalign nasıl çalışır?

Her şeffaf plak ( hiyalayıcı), serideki bir sonrakine geçmeden önce iki hafta boyunca takılmalıdır: son konumlarına ulaşana kadar dişlerinizi yavaş yavaş hareket ettirir. Yol boyunca, her şeyin doğru ve doğru yönde ilerlediğinden emin olmak için ilerlemenizi yakından takip edeceğiz.
En iyi sonuçlar için, plaklarınızı günde 20 ila 22 saat boyunca takmanız önemlidir - sadece yemek, içmek ve dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi ile temizlemek için çıkarın. Neyse ki sizin için, bu, tedaviniz boyunca en sevdiğiniz yiyeceklerin tadını çıkarmaya devam edebileceğiniz ve ağız hijyeni rutininizi koruyabileceğiniz anlamına gelir: sağlıklı, güzel bir sonuç sağlar.

 

Dişler şeffaf plak ile nasıl hareket ediyor?

Plaklar dişlerin hareket etmesi istenen pozisyona göre dijital olarak üretilir. Her şeffaf plak 0.05 mmlik hareket sağlar. Bu şekilde dişler uygulanan kuvvet ile yavaş yavaş sonuç pozisyonuna doğru hareket eder. 

 


Invisalign'ın Avantajları:

•    Şeffaf plaklar günlük hayatta kullanılmak için son derece uygundur. Spor yaparken, yüzerken, çalışma hayatında sizi olumsuz etkilemez.
•    Yemek yerken, bir şeyler içerken, dişlerinizi fırçalarken ve diş ipi kullanırken çıkartılabildiği için uygun bir diş çözümüdür. Ortodontik tedavinin en konforlu haliyle tanışın!
•    Kullanıcılarının normal diş hijyeni alışkanlıklarına devam etmesini sağlayarak diş problemleri olasılığını azaltır.
•    Teller ile yapılan ortodontik tedaviye göre dişlerinizi tahriş etmeden tedavi etmenin ideal yoludur.
•    Güveninizi artırır ve neredeyse görünmez oldukları ve diğer insanlar tarafından kolayca izlenemedikleri için günlük aktivitelerinizi kolaylıkla yapmanıza izin verir.


Tedavi sonunda dişlerimin nasıl görüneceğini öğrenebilir miyim?

Sanal ortamda üç boyutlu modeller üzerinde tedavi sonucu dişlerin alacağı son hali görebilirsiniz.

 

Şeffaf plak tedavisi metal tellerle yapılan klasik ortodontik tedavi kadar etkili midir?

Doğru bir planlama ve iyi bir plak üreticisi ile şeffaf plaklar en az teller kadar etkilidir. Hatta bazı vakalarda gereken hareketleri dişlere daha hızlı yaptırabilmektedir. 

 

Tedavi süresi tel ile mi şeffaf plak ile mi daha kısa sürer?

Genellikle şeffaf plaklar metal tellere göre daha net ve gerekli hareketi sağladığı için şeffaf plakla ortodontik tedavi daha kısa sürer. Ayrıca hastayı rahatsız eden bir durum; ağrı, kötü görüntü, ağız kokusu gibi problemler olmadığından kullanıcılar tedavinin ne zaman biteceği ile ilgili kaydı taşımazlar.

 

Invisalign tedavisi esnasında ağrı oluyor mu ?

Plaklar dişleri hareket ettirebilmek için baskı uygulamak zorundadır. İlk takıldığı zaman hafif bir ağrı ve/veya baskı hissedilebilir. Dişleriniz kısa sürede adapte olacaktır. 

 

Şeffaf plak tedavisinde kontroller ne sıklıkla olmalıdır?

Genelde ayda bir diş hekiminize kontrole gitmelisiniz. Ama seyahat, hastalık, salgın gibi özel durumlar için hastaya özel uzun ya da kısa vadeli bir program oluşturulabilir; doktorunuz size yapmanız gerekenleri anlatır ve seri plaklarınızı teslim eder. Uygun bir şekilde kullandığınızda tedaviniz problemsiz devam edecektir. 

 

İçecekler plakları etkiler mi, bir şeyler içerken plaklarımı çıkarmalı mıyım?

Ilık ve soğuk içecekler şeffaf plakları etkilemez fakat çok sıcak içecekler tüketirken plağınızı çıkarmak faydalı olur. Yüksek sıcaklık plaklarda deformasyona sebep olabilir.

 

Şeffaf plaklar nasıl temizlenir, sigara sararmaya sebep olur mu?

Plaklarınızı ılık su altında fırçalayarak veya özel protez temizleme tabletleriyle temizleyebilirsiniz. Sigara, yoğun çay, kahve tüketimi plaklarda sararmaya sebep olabilir. Ama plakları birer hafta kullanacağınızı unutmayın. Kısa bir süre içinde sizi rahatsız edecek, dışarıdan fark edilecek kadar sararma genelde olmaz. 

 

Tedaviye hemen başlayabilir miyim?

Muayene olduktan ve tedavi planınız belirlendikten sonra sizden ölçü alınıp yurtdışındaki laboratuvarlara gönderilecektir. Size özel plakların üretilmesi ve elinize ulaşması ortalama bir ay sürer. 

 

Tedavi öncesinde başka tedaviler gerekiyor mu?

Eğer dişlerinizde başka problemler varsa; mesela çürükler tedavi edilmeli, diş taşları varsa temizlenmeli ve bazen yirmilik dişleriniz çekilmelidir. Dişlerinizdeki sağlık problemlerinin giderilmesi çok önemlidir. Önce sağlıklı, sonra güzel estetik bir gülüş arzuluyoruz. 

 

Tellerde olduğu gibi batma, kopma, kırılma problemleri yaşar mıyım?

Şeffaf plaklar dişlerin üzerini kaplar dolayısıyla batma, yara yapma ihtimali çok nadirdir. Esnek bir malzemeden üretildiği için kopmalar, kırılmalar yaşanmaz. Ve damağa doğru uzanmadıkları için bulantı yapma ihtimali çok düşüktür. 
 

 

Invisalign şeffaf plakları ne kadar görünmezdir?

Invisalign plaklar çok az fark edilir ve ağzınızın içinde gizli kalır. Arkadaşlarınız veya ailenizle yüz yüze görüştükten sonra bile, plak kullandığınızı genelde tahmin edemezler. Hastalarımızın geri bildirimlerine göre kendileri söylemedikçe veya çıkarmadıkça kimsenin fark etmediği yönündedir. 

 

Invisalign şeffaf plakları kişinin konuşmasını etkiler mi?

Başlangıçta, konuşurken hafif bir lisp olabilir. Birkaç gün içinde plaklarınıza alışacaksınız net ve güvenli bir şekilde konuşmaya başlayacaksınız. Kullanıcılar arasında., öğretmenler, bankacılar, yöneticiler bulunmaktadır. Ve derslerine, toplantılara rahatlıkla şeffaf plakla katılabilmektedirler. Unutmayın ki; 8 milyondan fazla insan şeffaf plak kullanarak düzgün ve güzel bir gülümsemeye kavuştu.

 

Şeffaf plakları her gün ne kadar süre takmam gerekir?

Günde en az 20 ila 22 saat, aksi takdirde tedavi etkili olmayacaktır. Bununla birlikte, Invisalign plaklarının avantajı, herhangi bir temas sporunda, yemek yediğinizde, içtiğinizde, fırçalarken veya biraz dinlenmek için çıkarıp tekrar takabilirsiniz. 

 

Invisalign ataşman takmam gerekiyor mu?

Bu duruma göre değişir; dişlerin sabit bir yönde hareket etmesine yardımcı olmak için bu küçük diş renkli düğmeleri bazı hastaların dişlerine takıyoruz.

 

Invisalign şeffaf plaklarımı kaybedersem ne yapmalıyım?

Kaybederseniz hemen bize bildirin. Bu arada, dişlerinizin istenen yerlerden çok uzaklaşmasını önlemek için setinizdeki bir önceki plağı kullanın. Uzmanımızın talimatı size ulaşıncaya kadar bekleyin.

 


Tedavi tamamlandığında plak kullanmaya devam etmem gerekir mi?

Tedavi bittikten sonra, dişlerin yeni pozisyonlarından uzaklaşmamasını sağlamak için dişlerin arka tarafına sabit ince teller uygulanabilir veya çıkarılabilir plaklar takmanız gerekebilir.

  • Okunma Sayısı: 1352

Dentaperla Karşıyaka İZMİR

İzmir Tam Kapanma açık diş kliniği, Diş Doktoru
İsmail Türk
İsmail Türk
Porselen lamina mı yaptırmalıyım zirkonyum kaplama mı?
İsmail Türk
İsmail Türk
Diş çekimi nedir? Diş çekimi nasıl yapılır?
İsmail Türk
İsmail Türk