Dentaperla Karşıyaka İZMİR
Karşıyaka Diş ve Ağız Sağlığı Polikliniği
İZMİR
Tıkla Ara   Tıkla Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp

Süper Dişler İçin Süper Gıdalar - Sağlıklı Dişler ve Diş Etleri için 7 Yiyecek

İyi ağız sağlığı bakımı sadece diş fırçalamak, diş ipi kullanmak ve düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmek değildir.


Deniz Dicle TÜRK
Deniz Dicle TÜRK
Süper Dişler İçin Süper Gıdalar - Sağlıklı Dişler ve Diş Etleri için 7 Yiyecek

Sağlıklı bir diyet, daha sağlıklı dişlere ve diş etlerine de büyük ölçüde katkıda bulunabilir ve diş çürüğü ve diş eti hastalığı gibi daha ciddi diş sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir. Ama neyin sağlıklı neyin olmadığından emin değil misiniz? İşte sağlıklı dişler ve diş etleri için ilk 7 yiyeceğimiz.

 

# 1 - Süt Ürünleri

Temel gıda gruplarından biri olan süt ürünleri hem çocuklar hem de yetişkinler için iyi beslenmenin önemli bir parçasıdır. Peynir, süt ve yoğurt gibi gıdalar protein, karbonhidrat, A ve B12 vitaminleri ve kalsiyum, fosfor, potasyum, çinko ve magnezyum gibi mineraller dahil en az 10 temel besin sağlar.

Diş sağlığı için en iyi gıdalardan biri olması açısından, araştırmalar da süt ürünlerinin diş çürümesini önlemeye ve diş minesini korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Çünkü bu gıdalar, kalsiyum ve fosfor ile birleştirildiğinde dişlerinizin yüzeyi üzerinde koruyucu bir protein filmi oluşturan kazein adı verilen bir protein içerir. Kombinasyon ayrıca asit ataklarından sonra dişlerin onarılmasına yardımcı olabilir. Özellikle, bir yemekten sonra yenen peynir, özellikle tatlı, narenciye veya ekmek yediyseniz geride kalan aside karşı koyabilir.

Arada bir aromalı süt içeceği vermeyi seviyorsanız, (diş dostu olmalarına rağmen diğer şekerli içeceklerin ve bazı meyve sularının birçoğunun hala şeker içerir)  önce ürün etiketini kontrol ettiğinizden emin olun!

# 2 - Yağlı oranı yüksek Balık

Kalsiyum, beyin sağlığı da dahil olmak üzere birçok nedenden ötürü sağlıklı bir diyetin önemli bir öğesidir ve sağlıklı dişler için ipuçları açısından dişlerinizi ve diş etlerinizi hastalıklardan korumak için hayati önem taşır. Kalsiyum yapraklı yeşil sebzelerde, soya ve tofuda ve peynir, süt ve yoğurt gibi süt ve süt ürünlerinde bulunabilir. Bununla birlikte, yeterli D vitamini almazsak vücudumuz kalsiyumu düzgün bir şekilde ememez. Somon veya uskumru gibi yağlı balıklar büyük bir D vitamini kaynağıdır ve düzenli olarak yemek yemek, diş etlerinizin ve dişlerinizin kalsiyumun diyetinizden tam hastalıklarla mücadele faydalarını elde etmesini sağlayacaktır.

 

# 3 - Meyve ve sebzeler

Kereviz, havuç ve elma gibi yüksek lifli meyve ve sebzeler ve salata yeşillikleri gibi yüksek su içeriğine sahip olanlar, sağlıklı dişler ve diş etleri için harika yiyeceklerdir, çünkü tükürük üretimini uyarırlar ve bir yiyeceğin şeker içeriğini sulandırmaya yardımcı olurlar. Ayrıca diş fırçanıza benzer şekilde dişleri “temizleyebilir”! Diş sağlığı için en iyi yiyeceklerden bazıları havuç, kabak, brokoli ve tatlı patates gibi şeylerdir.

Bunun nedeni, mine üretimi için gerekli olan A Vitamini içermesidir. Portakal, limon, limon ve greyfurt gibi narenciye meyveleri de ağız sağlığı için iyidir çünkü C Vitamini içeriği kan damarlarını ve bağ dokusunu güçlendirmeye ve iltihabı azaltarak dişeti hastalığının ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Ve çilekler sadece C vitamini bakımından yüksek değildir, aslında doğal bir diş beyazlatıcı olan malik asit olarak bilinen bir enzim içerirler. Bununla birlikte, tüm asidik gıdalarda, yedikten sonra fazla asidin dişlerinizle temas etmesini önlemek için ağzınızı su ile durulayın.

 

# 4 - Yeşil çay

Bakteriler ağzınızdaki şekerler ile beslenir ve diş minesini yok eden asitleri atar. Yeşil çay, onları baskılayarak veya öldürerek plaklara neden olan bakterilerle etkileşime giren polifenoller içerir. Tükürük ve diş plağının asitliğini de düşürdüğü için boşlukların önlenmesine de yardımcı olabilir. Dişler için iyi yemek açısından, yeşil çay ayrıca vücuttaki iltihabı azaltabilen bir antioksidan madde olan kateşin içerir. Ayrıca diş etlerine ve dişlerinizi destekleyen kemik yapısına zarar verebilecek periodontal hastalığın azaltılmasına yardımcı olabilir, bu da dişlerinizin ve diş etlerinin genel sağlığını artıracaktır.

 

# 5 - Çikolata

Sağlıklı dişler için ipuçları söz konusu olduğunda, en az% 70 kakao içeren ve ölçülü olarak yenen çikolatanın aslında harika bir şımarık süper yiyecek olduğunu öğrenmek için şaşırabilirsiniz! Bunun nedeni, bitter çikolatanın, diş minesini sertleştirmeye yardımcı olduğu gösterilen dişlerin diş çürümesine karşı daha az hassas hale getirdiği kakao çekirdeği kabuğu veya CBH içermesidir. Bununla birlikte, yararlı bileşen olan çikolatanın kendisi değil kakao çekirdeği olduğunu hatırlamak önemlidir, bu yüzden şekerle dolu 'daha hafif' çikolatalardan kaçının - ne kadar karanlık o kadar iyi! Diş telleri veya takma dişleriniz varsa fındık çeşitlerinden kaçınmalı, dişlere zarar vermemek için oda sıcaklığında yumuşatılmalı ve yedikten sonra ağzınızı çalkaladığınızdan emin olmalısınız.

 

# 6 - Su

Tükürük% 99,5 sudan oluşur ve yeterince içmemek, tükürüğünüzü kalınlaştırarak ağzınıza zarar verebilecek dehidrasyona yol açabilir. Yiyecekleri parçalamak, bakteri asidini nötralize etmek ve diş çürümelerini önlemek için optimum su seviyeleri gereklidir. Sağlıklı dişler için ipuçları açısından, su ayrıca gıda kalıntılarını durulayarak ve kahve, çay ve koyu meyve suları gibi gıdaların neden olduğu lekeleri azaltarak plakın azaltılmasına yardımcı olabilir. Su, alkolsüz içecekler, sporcu içecekleri, enerji içecekleri ve yüksek şekerli meyve suları gibi daha az diş dostu içeceklerden daha iyi bir seçimdir. Şişelenmiş su üzerinde musluk suyu seçerseniz, dişlerin çürümeye karşı korunmasına yardımcı olabilecek florürün avantajlarından da yararlanacaksınız.

 

# 7 - Sakız

Teknik olarak bir 'gıda' olmamasına rağmen, şekersiz sakızın diş çürümesine karşı savaşta ağız sağlığınız için de yararlı olabileceğini belirtmek gerekir. Çünkü sakız asidi nötralize eden ve şekeri ağzınızdan yıkayan tükürük üretilmesine yardımcı olur. Bu, vücudunuzun bakterilerle savaşmasına ve diş çürümesinin erken aşamalarını onarmasına yardımcı olabilir.

 

  • Okunma Sayısı: 624

Dentaperla Karşıyaka İZMİR

İzmir Tam Kapanma açık diş kliniği, Diş Doktoru
İsmail Türk
İsmail Türk
Porselen lamina mı yaptırmalıyım zirkonyum kaplama mı?
İsmail Türk
İsmail Türk
Diş çekimi nedir? Diş çekimi nasıl yapılır?
İsmail Türk
İsmail Türk