Dentaperla Karşıyaka İZMİR
Karşıyaka Diş ve Ağız Sağlığı Polikliniği
İZMİR
Tıkla Ara   Tıkla Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp

Yirmi yaş dişleri ne zaman çekilmelidir? Çekimleri neden sıkıntılıdır?

Yirmi yaş dişleri diş dizisinin en sonunda yer alan üçüncü büyük azı dişleridir. Genellikle 17-23 yaş aralığında çıkan bu dişler, çenede yer darlığı, sürme pozisyonunda sapma gibi sebeplerle tamamen sürememekte veya gömük kalabilmektedir.


Deniz Dicle TÜRK
Deniz Dicle TÜRK
Yirmi yaş dişleri ne zaman çekilmelidir? Çekimleri neden sıkıntılıdır?

Yirmi yaş dişleri düzgün bir şekilde ağızdaki pozisyonunu almışsa ve fırçalama, diş ipi kullanımı ile yeterli bir şekilde temizlenebiliyorsa çekilmesine gerek yoktur.

Ancak pozisyon olarak düzgün konumlanmamış, dolayısıyla rahatça temizlenemeyen, hastanın dilini ya da yanağını ısırmasına sebep olan, üzerindeki diş etini tamamen sıyıramadığı durumlarda, öne doğru yatık olması halinde ikinci büyük azı dişine baskı yapması, tedavi edilemeyecek kadar derin çürük sebebiyle aşırı madde kaybı olması gibi durumlarda çekilmeleri gereklidir.

Tamamen kemik içinde gömük kalan yirmi yaş dişlerinde ise ikinci molar dişin köküne baskı yapıp yapmadığına ve kist oluşumuna sebep olup olmadığına bakılır. Bu şekilde bir probleme sebep oluyorsa diş çekilmelidir. Ama herhangi bir sıkıntı oluşturmuyorsa kontrol altında tutularak diş yerinde bırakılabilir.

Yirmilik diş çekimi neden zordur?

Yirmi yaş dişleri kök yapıları itibariyle bir çok varyasyon gösterir. Kök sayısı değişkendir, kökler çok eğri olabilmektedir. Ağızdaki yeri dolayısıyla çekim bölgesine ulaşmak bile zordur. Diş tamamen sürmemişse( mukoza retansiyonlu - kemik retansiyonlu ) üzerindeki diş eti veya kemiğin kaldırılması gibi ekstra cerrahi işlemler yapılmalıdır. Kemik yoğunluğu, kök yapısı, dişin pozisyonu gibi etkenler yirmilik diş çekimlerini diğer çekimlerden biraz daha zor kılmaktadır.

Yirmilik diş çekim fiyatları ne kadardır?

Dişin çekimi öncesi kesinlikle röntgen çekilip kök yapısı, komşu dişle ve diğer anatomik yapılarla ilişkisi incelenmelidir. Yirmi yaş dişinin sürmüş, yarı gömük ya da tam gömük olması, kök yapısı, çürük ya da kırık olması, çene kemiği içinde düz ya da eğimli durması gibi etkenlere göre fiyat değişebilmektedir. Diş çekiminde kullanılacak teknik, malzeme ve dişin çekimine sebep olan faktörlere bağlı olarak operasyonun zorluk seviyesi çekim fiyatlarını belirler.    

  • Okunma Sayısı: 605

Dentaperla Karşıyaka İZMİR

İzmir Tam Kapanma açık diş kliniği, Diş Doktoru
İsmail Türk
İsmail Türk
Porselen lamina mı yaptırmalıyım zirkonyum kaplama mı?
İsmail Türk
İsmail Türk
Diş çekimi nedir? Diş çekimi nasıl yapılır?
İsmail Türk
İsmail Türk