Dentaperla Karşıyaka İZMİR
Karşıyaka Diş ve Ağız Sağlığı Polikliniği
İZMİR
Tıkla Ara   Tıkla Ara Whatsapp Hattı   WhatsApp

Zirkonyum kaplama nedir?

Diş kaplamaları çoğunlukla porselenden yapılır. Genel olarak; diş kaplamaları metal destekli ve metal desteksiz olarak ikiye ayrılır.


İsmail Türk
İsmail Türk
Zirkonyum kaplama nedir?

Daha doğal ve estetik bir görünüm isteğinde olan hastalar için diş hekimleri estetik tedaviler üzerinde yoğunlaşmaktadır. 
Estetik ihtiyacı sonucunda zirkonyum alt yapılı protezler daha sık uygulanmaya başlanmıştır. 
Diş protezi yapımında beyaz renkli bir madde olan zirkonyum, saf mineral halinden zirkonyum seramiğine dönüştürülür ve özel fırınlarda işlenerek kullanılır.

Zirkonyumun farkları ve avanyajları nelerdir? 

Zirkonyum kaplamalar yüksek ışık geçirgenliğine sahiptir. Işık geçirgenliği ve ışık kırılmaları doğal bir görünüm sağlar, çünkü görüntü için temel faktör ışıktır.
Diş eti kenarlarında koyu bir renk oluşturmaz ve metal altyapılı protezlerin sebep olduğu diş eti bölgesinde ( kole bölgesi ) siyah renklenme zirkonyum altyapılı protezlerde görülmez.
Diş eti kenarında protezin hem altyapı maddesi hem de porseleni diş etine temas etmektedir. Zirkonyum biyouyumlu bir maddedir ve metalin diş etinde sebep olduğu irritasyon zirkonyumda görülmez.
Metal altyapılı protezlere göre diş eti dostu olan zirkonyum uzun dönemde diş eti sağlığına olumsuz bir etkide bulunmaz. 
Kaplamanın altında bulunan diş, zirkonyum ve üstüne gelen porselen beyaz renkte ve kaplamanın ışık geçirgenliğinin fazla olmasının sonucu mat olmayan, daha şeffaf, doğal ve estetik protezler elde edilir.

Zirkonyum kaplamalar; estetik görünümleri, diş eti problemlerine daha az sebep olması, ısıya ve çiğneme kuvvetlerine dayanıklı olması, daha hafif olması ve metal alerjisi olan hastalarda kullanılabilmesi ile ideal bir tedavidir. 
Zirkonyum diş kaplamanın ışık geçirgenliği sayesinde mat görüntü kaybolarak, daha doğal ve daha estetik bir görünüm sağlar.
Metal altyapılı protezlerde görülen ağızda tat değişikliği durumu zirkonyumda oluşmaz. 
Zirkonyum yüzey özelliği sayesinde sigara, kahve gibi maddelere bağlı oluşan renklenmeleri en aza indirger. 
Estetik, doğal ve uzun ömürlü bir tedavi için zirkonyum altyapılı protezler sağlık ve görünüş açısından ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

  • Okunma Sayısı: 1061

Dentaperla Karşıyaka İZMİR

İzmir Tam Kapanma açık diş kliniği, Diş Doktoru
İsmail Türk
İsmail Türk
Porselen lamina mı yaptırmalıyım zirkonyum kaplama mı?
İsmail Türk
İsmail Türk